Oproti minulým obdobím se na některých památkách na novou sezonu připravili různými vylepšeními. Nejinak tomu je i ve vizovickém zámku.
„Snažíme se v co největší míře zachovat dobovou autentičnost. V současné době se zaměřujeme hlavně na restaurování památek, nových i dříve vystavovaných,“ sdělila kastelánka vizovického zámku Jana Pluhařová.

Kromě zrestaurované gobelínové sedací soupravy tak mohou návštěvníci také nově spatřit obraz svatého Josefa se spícím Ježíškem. Kromě těchto novinek se změny dočká také zámecký rybník. „V rámci operačního programu životního prostředí jsme dostali finanční příspěvek na odbahnění zámeckého rybníka, konečně ho tedy budeme moci pořádně vyčistit,“ pochvalovala si Pluhařová.

Slavnostní vstup do nové sezony ve středověkém stylu se rozhodli uspořádat na hradě v Malenovicích. Tuto sobotu tam vystoupí šermířská skupina Revertar. „Jejich představení jsou vždy působivá a něčím nová. Sehrají pro diváky buď představení s příběhem, anebo jen ukázky dobových tanců a šermu. Po vystoupení je pro zájemce připravena prohlídka hradu,“ prozradil malenovický kastelán Luděk Bubeník.

Prohlídku hradu lze ještě spojit s návštěvou muzea. V bývalé hájence před hradem se nachází expozice nazvaná Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě. Je na ní možné spatřit tradiční výrobky z přírodních materiálů. Expozice představuje nejen hotové výrobky, ale i souhrn dovedností, díky kterým venkovští tvůrci tyto předměty vytvářeli.

Kdy je otevřeno a kolik činí vstupné?
Plná cena Snížená cena
Zámek Vizovice 70 Kč 50 Kč
sobota 13-16, neděle 10-12 a 13-16
Zámek Lešná 50 Kč* 40 Kč*
víkendy a státní svátky 9-16 hodin
Hrad Malenovice 30 Kč 20 Kč
víkendy 10-12 a 13-16 hodin
Hrad Lukov 30 Kč 20 Kč
víkendy a státní svátky 10-17 hodin
Hrad Brumov 30 Kč 15 Kč
od úterý do neděle 9-12 a 13-17 hodin

*Zámek Lešná lze navštívit jen při zakoupení lístku do zoo Lešná.
Zdroj: internetové stránky památek

Lidé, kteří chtějí spojit výlet na hrad s procházkou lesem, mají možnost navštívit zříceninu hradu Lukov. „Tento víkend otevřeme hrad veřejnosti a od poloviny dubna zpřístupníme také větší okruh,“ sdělil kastelán lukovského hradu David Juříček.

Na některých památkách se ve srovnání s loňskou sezonou navýšilo vstupné. Většinou se však jedná o zvýšení v řádech několika korun. Navíc jejich pořadatelé vymysleli pro návštěvníky ještě cenové, případně materiální vyvážení návštěvy. „Bohužel jsme museli podražit. Jedná se však pouze o desetikorunové navýšení původní ceny,“ sdělila dále Pluhařová z vizovického zámku.

Aby se na ně návštěvníci nezlobili, rozhodli se nově zavést množství slev. „Pro vyšší počet zájemců, případně studenty a důchodce vyjde návštěva mnohem levněji. Navíc máme tento měsíc pro předem objednané skupiny přichystaný drobný dáreček,“ prozradila kastelánka.

Zdražení vstupného se týká také hradu Lukov. „Rozhodli jsme se zdražit vstupné o pět korun. Abychom toto navýšení případným návštěvníkům kompenzovali, dostanou k vstupence ještě barevného papírového průvodce s podrobným popisem hradu a pěknou fotografií,“ sdělil kastelán Juříček.

Milan Houžva