V hlavní roli dědy se divákům představí valašský bard z Jablůnky František Segrado (F. S.). Roli svého dvojníka si ve snímku zahraje Boleslav Polívka (B. P.).

Co pro vás znamená Valašsko?

F. S. Je to moje rodiště, bydlím tady. Snažím se i proto k tomuto kraji tak chovat. Je to tady pro mě na furt a nelituji. Neměnil bych za nic na světě. Můj vztah k Valašsku je více než vřelý. Určitě ale nejsem jediný. Valašsko je totiž útulný kraj. Krajina je tady přívětivá, protože je celá polidštěná.

B. P. Valašsko je také pro mě místem, kde jsem se narodil. I když jsou lidé, kteří moje rodné Vizovice za valašské město nepovažují a tvrdí, že když jsem z Vizovic, nemůžu být Valachem. Valašsko je ale rovněž místem, kde mám spoustu skvělých kamarádů a přátel. Pozdrav čtenářům Valašského deníku od Františka Segrada a Boleslava Polívky.

Jak vnímáte film Děda?

F. S. Byla a vlastně pořád to ještě je práce s pěknými lidmi. Nelituji, že jsem se do ní pustil. Vnímám ho jako jediný film, který ukazuje Valašsko takové, jaké ve skutečnosti je.

B. P. Hlavně setkání s Františkem Segradem. Je můj dobrý přítel, kterého si vážím. Už jsme se taky domluvili, že až budu mít já svůj vlastní koncert, tak Franta bude zpívat druhý hlas. Bude to takový revanš za to, že já hraji ve filmu Děda, kde František ztvárňuje hlavní roli.

Jaký je váš nejsilnější zážitek z natáčení?

F. S. Celé natáčení filmu Děda je pro mě jedním velkým a silným zážitkem. Mám ale ještě jeden, který s dějem snímku přímou souvislost nemá. Jednou v létě nás při přípravě na natáčení zastihla silná bouřka. A blesk udeřil do země snad jen tři metry ode mne. Ještě dlouho potom jsem se z toho nemohl vzpamatovat. Byl jsem jen malý kousek od smrti. Vidíte, také natáčení filmu může být nebezpečné.

B. P. Budu velmi stručný. Celé to kolem filmu Děda je pro mě obrovským zážitkem. To snad hovoří za vše.

Která scéna z filmu na vás zanechala nejhlubší dojem?

F. S. Také ten není přímo z natáčení filmu, i když s ním velmi úzce souvisí. Ale v těchto dnech připravujeme průvodní hudební klip k filmu Děda. Hudbu k němu připravil Petr Kubelík, který má na starosti veškerou muziku ve snímku. Text dodal renomovaný textař Michal Horáček. Průvodní písničku, kterou Horáček nazval Optaj sa dědy, zpívám společně s Martou Santovjákovou Gerlíkovou. Zpívat spolu s ní je pro mě velkým zážitkem.

B. P. Musel bych se opakovat. Práce tady a s těmito lidmi je prostě úžasná. Nikdo si tu na nic nehraje, a když hraje, tak jenom podle scénáře.

Proč doporučujete jít se na film Děda do kina podívat?

F. S. Kdo má rád Valašsko a poetickou kameru našeho Jirky (kameraman filmu Jiří Novotný ze Vsetína – pozn. red.), pro toho jiná cesta než do kina na film Děda nevede. Budu se opakovat, ale film Děda ukáže divákům Valašsko takové, jaké ve skutečnosti bylo a je.

B. P. Takový film v našich kinech ještě snad ani nebyl. A jsem rád, že ukazuje právě život na Valašsku ve všech jeho krásách i starostech.