Folklorní přehlídka byla tentokrát také pomyslným vrcholem oslav 90. výročí rožnovského skanzenu, které si jeho pracovníci a příznivci letos připomínají. „Za těchto devadesát let vyrostlo z několika chalup přenesených z rožnovského náměstí v největší, a musím říct také nejkrásnější, muzeum v přírodě nejen v České republice," řekl při slavnostním zahájení bienále ředitel Valašského muzea Jindřich Ondruš.

Připomněl, že historie skanzenu se začala psát právě Rožnovskými slavnostmi, které se uskutečnily v roce 1925. „Tehdy se pořádaly mimo jiné také proto, aby se z jejich výtěžku uhradila stavba muzea," uvedl Jindřich Ondruš.

Osmatřicáté Rožnovské slavnosti zahájilo už v pátek vystoupení absolventů školy mladých odzemkářů. A mužskému sólovému tanci, který má už tři roky své místo na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, patřila také značná část sobotního programu. Odpolední finále sledovaly desítky bouřlivě fandících lidí. „Publika mohlo být i více, ale v takovém horku se nedivím, že je diváků míň," zhodnotil jeden z přihlížejících Radim Pavlica.

Sobotní večer ozdobil pořad Muzeum vivum aneb živém muzeum, věnovaný právě 90. výročí skanzenu. „Diváky čekal výlet do minulosti spojený s povídáním o výstavbě muzea. Vedle folklorních souborů účinkovali také správci a ředitelé muzea od roku jeho založení až po současnost," řekla mluvčí rožnovského skanzenu Pavlína Polášková.

Během celého festivalu mohli návštěvníci Valašského muzea shlédnout 30 pořadů a koncertů, ve který se představilo více než tisíc účinkujících z České republiky i zahraničí.