Přes úmorné horko se v sobotu dne 21.července kolem páté odpoledne začali od nedaleké přehrady i z širokého okolí scházet a sjíždět milovníci historie a především šermířského umění. Bohatý program pro ně pod organizačním vedením skupiny historického šermu Valmont ze Vsetína připravilo na 150 účinkujících.

Skotské sukně se divákům líbily

„Hlavním bodem programu bude bitva rebelů proti císařským. Samozřejmě nebude chybět ohňová show, kejklíři a hudba,“ prozradil krátce před zahájením hlavní organizátor Stanislav Herman. Návštěvníci mohli spatřit kromě soubojů historických skupin zaměřených na období baroka také ukázky střelby z dobových mušket i kanónů. „Líbí se mi Skoti v sukních.

Ptala jsem se a fakt pod tím nic nemají, ale nechtěli ukázat,“ smála se například Markéta Malíková z Přerova. Během přehlídky se předvedli také slovenští hosté Diadem a skvěle pobavil kejklíř Křupino. K dobré pohodě hrála kapela Rauš Akustic ze Zašové nebo DPH band. Akci si pochvaloval také starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

„Ratata show je v okolí Vsetína snad jediná akce, kde se lidé mohou seznámit s obdobím baroka, jak to tehdy vlastně bylo,“ komentoval starosta Bystřičky, která je spolupořadatelem akce. Akci kromě sponzorů finančně podpořil také Zlínský kraj.