První vlaštovkou letošních Liptálských slavností je bylo včerejší folklorní odpoledne na Vsetíně v Diakonii a folklorní večer ve Všemině se souborem z Číny.

„Připadám si tady jako v lázních. Je tady velice čistý vzduch oproti našemu městu Macao, kde musíme neustále nosit roušku přes obličej,“ řekl jeden člen souboru, po vystoupení ve Vsetíně.

Ve čtvrtek a v pátek se k souboru připojí také hosté z Portugalska a Indonésie, kteří svým vystoupením nalákají do Liptálu, kromě Vsetíňanů, obyvatelé Hvozdné, Seninky a také Vizovic.

„Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze sta zemí světa, které tu předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků,“ uvedla Miroslava Jakubová, zástupkyně předsedy folklorního spolku Lipta Liptál.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Ilustrační foto.
Valašské muzeum chce být zábavnější. Do změn může promluvit veřejnost

Návštěvníci se mohou těšit i na účinkující z České republiky, kteří vystoupí ve víkendových programech. Do Liptálu zavítají soubory z Jablonce nad Nisou, Frýdku-Místku, Bánova a Kunovic.

„Na festival se náš soubor moc těší. Známe jeho úroveň, kvalitu a skvělou atmosféru. Naše vystoupení má název Častkovské škádlení, které vyvrcholí lehkou šarvátkou mezi chlapama o děvčicu. Jak to celé dopadne, to se přijďte podívat,“ láká na vystoupení Pavlína Hrdlíková vedoucí taneční složky souboru Handrlák z Kunovic.

V programu nebudou chybět také domácí soubory a představí se jednotlivé složky hlavního organizátora folklorního spolku Lipta Liptál. V sobotu vystoupí také folkbeatová skupina Docuku z Valašského Meziříčí.

V okolí přírodního amfiteátru bude o víkendu připravený doprovodný program v podobě ukázek tradičních řemesel, řezbářství, kovářství a tkalcovství, jarmarku s ukázkami historického šermu skupiny Jagāri. Velký prostor dostanou i výstavy, které budou umístěny v liptálském zámku.

ANNA VACULÍKOVÁ

V Rožnově pod Radhoštěm se v úterý 21. srpna 2018 uskutečnil netradiční happening, který připomně
Rožnov obsadili okupanti z papíru, připomněli invazi