„Přesně tak si představuji život v divadle," říkám a snažím se vcítit do atmosféry místa, kde se vsetínští ochotníci mění ve své postavy. Pan režisér se usměje a hned kontruje: „Jestli máš chuť, máme tady fernet. Dáš si panáčka?" Se slovy díků nabídku odmítám a zapínám diktafon, který se mi stejně v polovině rozhovoru samovolně vypíná. Ještě že si dělám poznámky.

Ve čtvrtek (dnes, poznámka redakce) začíná Divadelní Vsetín 2016. Co si má pod tímto názvem divák představit?

Je to krajská postupová přehlídka amatérského divadla s postupem na národní přehlídku do Volyně.

Který spolek přehlídku odstartuje?

Začínáme v devatenáct hodin představením souboru Chaos z Valašské Bystřice Nikdo není dokonalý aneb Polib tetičku.

Jaké jsou taháky letošní přehlídky?

Taháky jsou v této chvíli dané. V podstatě jsou to všechna večerní představení a jedno odpolední. Když to vyjmenuju, tak už zmíněný Chaos, naše představení Manželský poker a hlavním tahákem bude podle mne česká premiéra muzikálu Do lesa aneb Trochu jiná pohádka v podání vsetínské ZUŠky, která vypadá velice dobře. Zajímavé je také dopolední páteční představení Louskáček Mateřské a základní školy Turkmenská.

Jací chodí na přehlídku diváci? Máte své věrné příznivce?

Lidé, kteří na přehlídku chodí, jsou různí. Máme tady opravdu skalní diváky, kteří si každoročně kupují lístky na celý festival. Pak tady máme návštěvníky, kteří jdou na konkrétní představení. U nich záleží na titulu.

Neobáváte se tedy nezájmu ze strany veřejnosti…

Letošní ročník je ve znamení komedií. Takže se zdá, že by také letos mohlo přijít dostatek lidí. Kolikrát mě překvapí, koho vidím v publiku. A nedá se říct, že by to byla nějaká intelektuální úderka. Jsou to lidé, které divadlo zajímá a jezdí na představení do celého okolí. A sledujeme, že těch lidí je čím dál tím víc, a nejsou to jenom Vsetíňané. Přijíždějí divadelní nadšenci z celého okolí, což nás těší. Lidé se ptají také na ulici, kdy a co budeme hrát, jestli jsou ještě lístky. Zájem roste, za což jsme rádi.

Diváci chodí na představení, tedy řekněme za kumštem. Je to ale soutěžní přehlídka…

Ano. Smyslem přehlídky je samozřejmě hodnocení poroty. Po odehraném představení následuje rozbor. Soubory mají zpětnou vazbu od lidí, kteří o divadle něco vědí a rozumí tomu. Navíc porotci soubory prakticky neznají, takže vnáší jiný pohled na zpracování dané hry. Dávají divadelníkům různé tipy v přístupu, a to je myslím obohacující.

Známe umělce, to se ale nemusí leckdy a leckomu líbit…

(Smích) Narážíš na dnes již známou historku při hodnocení jedné z našich her, kdy jsme se s porotou pohádali a já jsem svou argumentaci podtrhoval dloubáním jednoho z porotců prstem do hrudi. (smích). Ano, také to se stává.

To může být zajímavé i pro diváky, nejenom divadelníky. Mají na takové hodnocení přístup i neherci?

Ano, hodnocení jsou veřejná. Je to jakýsi pozůstatek z minulé doby, kdy se vždy na konci přehlídky soubory sešly a jednotlivá představení se postupně probírala. U nás budou vždy po jednotlivých představeních v Orlovně v Lidovém domě.

Kdo bude letos v porotě?

Divadelní režisér René Vápeník působící v Praze, původem Vsetíňačka Katka Menclerová, dnes dramaturgyně Městského divadla Zlín, a divadelní kritik Marcel Sladkovský.

Festival probíhá od čtvrtka do soboty. Kolik souborů se může na prknech Divadla v Lidovém domě předvést maximálně?

Pokud bychom přehlídku prodloužili až do neděle, jsme schopni pojmout devět představení. Ale to by byla hraniční možnost.

A kolik se už za dobu trvání přehlídky na prknech Lidového domu předvedlo?

V průběhu pěti ročníků se zde představilo celkem dvacet pět souborů z celého kraje. Převážně ale byly ze Vsetínska. Hlásily se nám někdy i soubory z jiných krajů. V případě, že nestihly přehlídky u nich.

Jaké byly nejvyhlášenější kusy, které diváci za dobu trvání přehlídky viděli?

Dvakrát se hrál Advent od Jarmily Glazarové. Jednou v podání našeho divadla a jednou v podání divadelníků z Karolinky, ti pak postoupili dál. Pak drama Dům Doni Bernardety, také naše představení, výborný byl Misantrop divadla z Hvozdné. A určitě naši Světáci, ti paradoxně nedostali doporučení na přehlídku.

Která postupující představení uspěla na celorepublikové úrovni?

Lidová zpěvohra Slibka manželů Kašparových a Advent v podání divadelníků z Karolinky. Slibka se dokonce dostala Do Hronova.

A poslední otázka, jak to vypadá s lístky?

Večerní představení jsou už téměř vyprodaná.