Už v osm hodin ráno bylo ve čtvrtek na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm pořádně živo. Sešli se tu děti z mateřských a základních škol, aby společně se všemi přítomnými vytvořili nový rekord v počtu zpěváků zpívajících jednu píseň.

Ještě před akcí měli pracovníci rožnovské radnice přihlášeno více než osmnáct set dětí ze všech rožnovských mateřských a základních škol. Seřadit takový počet zpěváčků dá fušku. Oficiální zkouška, kterou pořadatelé naplánovali na půl devátou, se poněkud posunula. Důvodem byl také velký zájem veřejnosti. Lidé, kteří se chtěli k rekordu připojit, pilně podepisovali připravené archy. Krátce před devátou bylo všechno připraveno a tři stovky dospělých z řad seniorů, klientů Charity Valašské Meziříčí, Střediska Rožnov, T klubu – kulturní agentury a široké veřejnosti se mohli připojit k dětem.

Před pokusem naostro pozdravila dav zpěváků místostarostka Rožnova Kristýna Kosová. „I když se v písničce zpívá, že Rožnovské hodiny smutně bijou, dnes to určitě není smutně, ale moc vesele. Je nás tu plné náměstí, slavíme a já děkuju všem zúčastněným školám a školkám za práci, kterou k oslavám našeho města odvedli," řekla Kosová.

Krátce před devátou hodinou se slova ujal komisař z agentury Dobrý den Miroslav Marek, který dohlížel nad regulérností pokusu. „Každý kraj má své tradiční písně, které jinde neznají. Ačkoli jsem až z Pelhřimova, vaše Rožnovské hodiny dobře znám. Jste zpěvný kraj a věřím, že se vám dnes vytvořit rekord podaří," prohlásil na úvod Marek.

Upozornil však, že nejde jen o to se sejít v hojném počtu, to je k zápisu málo. „Nestačí, že jste se shromáždili. My potřebujeme, abyste zpívali. Máme kamery a mezi vámi jsou naši zvědové. Budeme kontrolovat záznamy, takže se všichni snažte, ať vám to vyjde," popřál přítomným komisař Miroslav Marek.

Doprovodná cimbálová muzika Maryjánek z Rožnova zahrála předehru a celé náměstí začalo zpívat. Třetí sloku si zpěváci střihli téměř bez muziky a slyšet plné náměstí zpívajících dětí i dospělých byl skutečně zážitek. Minutu po deváté hodině prohlásil dohlížející komisař pokus za platný a Rožnov se tak může pyšnit novým prvenstvím.

Rožnované nejsou jediní, kteří se pokusili o vytvoření podobného rekordu. Zápis si však vysloužili originalitou. „Evidujeme několik desítek pokusů. Počet se pohybuje kolem tisíce lidí. Plzeň dokonce drží rekord s šesti tisíci zpěváky, ale ti zpívali vánoční koledu. Rožnov je unikum v tom, že zazpívali písničku, která pochází odsud. To je originální a zápis si dnes zasloužili," řekl po skončení Vladimír Marek z agentury Dobrý den.