Zlínská premiéra byla součástí programu 56. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Předcházela jí autogramiáda tvůrců a protagonistů filmu v obchodním centru Zlaté jablko, jehož součástí jsou také kinosály Golden Apple Cinema.

Projekci filmu sledovaly v sobotu ve Zlíně stovky lidí, ve Vsetíně se o den později uskutečnila hned dvě promítání. Obě byla s velkým předstihem vyprodána.

Tvůrcům filmu Děda lidé aplaudovali vestoje

Valašský film Děda si odbyl českou premiéru na zlínském festivalu

Před velkým plátnem v kinosále číslo 1 v Golden Apple Cinema ve Zlíně se jeden po druhém řadí tvůrci celovečerního filmu Děda a spolu s nimi také představitelé některých rolí.

V atriu zlínského obchodního centra Zlaté jablko, jehož je kino součástí, před několika okamžiky skončila úvodní autogramiáda. Do sobotní večerní české premiéry nového rodinného snímku o Valašsku zbývají poslední minuty.

Sál už je zaplněný prakticky beze zbytku. Volná místa rychle obsazují poslední diváci. „Děkuji tvůrcům i hercům za příležitost, že jsem se na filmu mohl dva roky podílet. Myslím si, že vzniklo pěkné dílo, valašské," říká mezitím z pódia kameraman Jiří Novotný.

Za důvěru a bezvadnou spolupráci po něm děkují také režisér Milan Basel a autorka námětu filmu a rovněž jeho scénáře Marta Santovjáková Gerlíková, která neskrývá dojetí.

Poté už se na plátně začíná odvíjet letní příběh Aničky a Františka sourozenců z Prahy, kteří přijíždějí na prázdniny k dědovi na Valašsko. Filmovým dědou je František Segrado.

Kinosál se otřásá smíchem při humorných scénkách, kterých je část filmu odehrávající se v současnosti plná. Zklidnění naopak přináší historické scény, které přibližují řadu tradičních valašských zvyků, mimo jiné advent, svatojánské ohně, stavění máje, obchůzky Lucek či mikulášských družin a mnohé další. Sto dvanáct minut filmu uteče jako voda a po závěrečné filmové písni zní dlouhý potlesk. Vestoje.

„Bude druhý díl?" padne první dotaz v následné besedě s tvůrci filmu. Autorka námětu Marta Gerlíková druhý díl sice prozatím vylučuje, slibuje ale pohádku z Valašska. „Kde se nejlépe natáčelo?" ptá se další z diváků. Tentokrát odpovídá režisér Milan Basel. „Všichni mi dají za pravdu, že nejlepší to bylo Na Sihle u Ševčíků," vyzdvihuje Basel usedlost ve Velkých Karlovicích, která se už v minulosti objevila také ve Vláčilových Stínech horkého léta.

Od jednoho z diváků zní chvála na filmovou hudbu, která je dílem vsetínského rodáka Petra Kubelíka. Ten prozrazuje, že inspiraci čerpal jak jinak než na Valašsku. Dalšího diváka zajímá vznik samotné myšlenky natočit film Děda. „Bylo to i proto, že si myslím, že by děti mohly trávit prázdniny bez mobilů a v přírodě. Jde to. Snad jsme vás navnadili," odpovídá autorka námětu Marta Gerlíková.

SLEDOVALI JSME Natáčení filmu Děda