Bál sice začíná o půl osmé večer, ale už před sedmou se do vchodu kulturního domu drali první nedočkavci. Hned po vstupu do dveří se na příchozí vrhli dva muži ve valašském kroji se smetáčkem a včelařskou kuklou na hlavě.

„Toto je úl a my tu vítáme všechny včelky, které tu přilétají a ometáme je, aby sem nezavlekly nějakou nemoc," vysvětlili strážci u vchodu Broněk a Marek.

Toto a veškerá výzdoba v sále, na chodbách a dokonce i na toaletách naznačily, že letošní bál se ponese v duchu včel.

„Bál pořádáme letos podvacáté. Každý rok ho zaměříme na nějakou konkrétní věc. Letos na včely, proto jsme mu dali název Roj bál aneb Dvacátý úlet," prozradil s úsměvem na tváři Pavel Trčka, člen pořádajícího souboru Soláň a hlavní organizátor akce.

Nejen výzdoba, ale i program dávají jasně najevo, o co na letošním Roj bále půjde. Organizátoři například připravili celovečerní soutěž O nejlepší snůšku.

„Za každou utracenou stovku, za první tanec a další aktivity dostane každý jedno žihadlo. Tedy špendlík. Kdo nasbírá nejvíc žihadel, vyhraje sladkou odměnu včelí dort, med, slivovici a podobně," vysvětlil Trčka.

Členové souboru Soláň, kterým humor rozhodně nechybí, si sami napsali a předvedli scénku Ze života včel dokument z úlu. Asi čtvrthodinová show byla provázena neustávajícím smíchem přihlížejících. Každý v sále scénku po skončení odměnil obrovským aplausem. Přítomní se mohli přihlásit do soutěže Medomet nebo Opylování matky.

„Všechno děláme s recesí. Například Opylování matky je soutěž na zručnost. V programu je sice uvedeno tvrdé y, ale soutěžící budou mít za úkol pomocí pilníku opilovat matku ke šroubu," řekl Trčka s tím, že přípravou i po celou dobu bálu se všichni členové souboru náramně baví.

Stejně zněly i názory návštěvníků letošního bálu. „My jsme tu už pošesté. Vždycky první víkend v novém roce pozvu kamarády do Beskyd. Přijedou z celé republiky a moc se těší na bál," řekla známá písničkářka Lucie Redlová. Jako úžasnou akci zhodnotil bál Jaromír Adámek, člen Veterán klubu souboru Radhošť.

„My se tady všichni známe, máme společný zájem folklor. Je tu vždycky dobrá nálada, a když je dobrá parta lidí, nemá to chybu," shrnul Jaromír Adámek ze Zubří.