Premiéra filmu, který zpracovává témata, události a tradice valašského hospodářského i církevního roku, je naplánovaná na příští léto.

Podle autorky námětu filmu a vedoucí produkce Marty Santovjákové Gerlíkové chybí ke zkompletování potřebného filmového materiálu posledních pět natáčecích dnů. „Tři věnujeme scénám, které se odehrávají v současnosti, dva budou spadat do, řekněme historické části filmu," upřesnila Marta Santovjáková Gerlíková.

Soubor Vsacan před kamerou skolí májku

Nadcházející pátek odpoledne budou moci lidé potkat filmový štáb ve Valašské Polance. „Tady budeme natáčet poslední z větších tradic, kácení máje. Před kamerami je předvedou členové souboru Vsacan ze Vsetína," prozradila šéfka produkce filmu Děda.

Do finiše se blíží také natáčení scén příběhové linie filmu, která se odehrává v současnosti. Ta pojednává o příjezdu dvou moderně žijících dětí z Prahy k dědečkovi na Valašsko, který je seznamuje s valašskými tradicemi a mění jejich pohled na svět. Představitelem dědečka je známý valašský bard František Segrado.

Ve filmu vystoupí také řada místních umělců

Kromě něho se ve filmu Děda objeví i další známé tváře herečky Petra Hřebíčková a Kristýna Frejová, herci David Suchařípa a Petr Čtvrtníček nebo nedávno odtajněné trumfy štábu zpěvačka Věra Špinarová a herec Bolek Polívka, kteří ve filmu ztvární manželský pár. „Kvůli vytíženosti některých z těchto známých herců budeme poslední scény dotáčet až v prosinci. Poté už kolegové zasednou do střižny," řekla Marta Santovjáková Gerlíková.

Vedle známých herců se na filmu podílí i řada místních umělců, tanečníků a muzikantů. Ve filmu Děda rovněž ožijí některé staré valašské chalupy a známá místa.

Film v České republice uvidí poprvé diváci na zlínském festivalu 

První klapka filmu padla vloni v červenci v Lešné u Valašského Meziříčí, kde se natáčely dožínky. Diváci ve filmu také uvidí vodění barana a hody, Dušičky, obrázky z adventu a Štědrý den, tradiční pečení chleba, podzimní práce na Valašsku a řadu dalších tradic.

V českých kinech bude Děda poprvé k vidění v létě příštího roku. Předpremiéra se uskuteční v polovině května 2016 na půdě Evropského parlamentu v Bruselu, druhá o čtrnáct dní později na zlínském festivalu filmů pro děti a mládež. Mediálním partnerem valašského filmu Děda je Valašský deník.