Skupina, která existuje teprve dva měsíce, koncertovala v sobotu odpoledne v Informačním centru Zvonice na Soláni. Na vystoupení se přišlo podívat několik desítek lidí.

„Přinášíme všehochuť, která zahrnuje tradiční valašský folklor, ale posunuje se až ke stylizovaným autorským skladbám na texty Petra Bezruče. Přinášíme také dvě moravské balady či ruský romans," přiblížil před začátkem koncertu část tvorby nové skupiny její vedoucí Jan Rokyta mladší.

Flair zpracovává také hudbu Leoše Janáčka, ve Zvonici zazněla i jedna z hlavních melodií z filmu Cikáni jdou do nebe, jejímž autorem je Jevgenij Doga. Kapela má také svou prozatím neoficiální znělku založenou na balkánských rytmech a nazvanou Flair excercise. Na vystoupení ve Zvonici ji předvedla ve dvou verzích – na úvod ve verzi instrumentální, na konci ve verzi vokální.

Zajímavým prvkem repertoáru jsou také dvě zhudebněné dětské básně. „Můžu prozradit, že jsou to texty mé dcery Danky. Napsala je, když jí bylo jedenáct a mne velice zaujala jejich hloubka a čistota. Ta prostota dětského uvažování, které je nevinné, není na něm ještě nalepeno tolik negativních zážitků, jako máme my dospělí. Inspirovalo mne to k jejich zhudebnění," řekl Jan Rokyta.

Obsazení skupiny Flair podle Jana Rokyty mladšího vychází z moravské tradice cimbálové muziky. Sám dlouhá léta působil jako cimbalista muziky Technik.

„Posluchače možná napadne, že je Flair svým obsazením, které tvoří housle, viola, kontrabas, klarinet, cimbál a sólová zpěvačka, podobný kapele Hradišťan Jiřího Pavlici," připustil Jan Rokyta.

Podle jeho slov to však nebyl záměr. Jde jen o shodu okolností. „Chtěl jsem každopádně ženský hlas jako stěžejní element," netajil vedoucí skupiny Flair. Sólovou zpěvačkou se stala Klára Obručová ze Vsetína, kterou mnozí posluchači znají i pod dívčím jménem Blažková. Je mimo jiné sólistkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, spolupracuje i s dalšími kapelami. „Její je velmi verzatilní a nadžánrový. Proto jsem si ji vybral," prozradil Jan Rokyta.

Ve Flairu dále hrají houslista Petr Vala z Rožnova pod Radhoštěm, kontrabasista Lukáš Švajda z Vidče, violista Jiří Pospěch z Havířova a přední český klarinetista Igor Františák.