Uskutečnila se tady tradiční regionální postupová přehlídka dětských valašských souborů. Tato přehlídka se koná v dvouletých cyklech a organizuje ji Valašské folklorní sdružení.

Dva nejlépe hodnocené soubory postupují na celostátní přehlídku do Jihlavy, kterou v červnu organizuje Ministerstvo kultury, respektive jeho příspěvková organizace Nipos Artama.

V letošním roce si svým o doporučení na celostátní přehlídku řekly děti se souboru Klobučánek za pásmo Tragač a soubor Vizovjánek I s pásmem Maliny. Náhradníkem je soubor Malý Troják s pásmem O filipojakubské noci. Zvláštní ocenění poroty získal Oldřich Štroblík za vynikající práci s malými ogary z Liptálu.

V sobotním krajském postupovém kole se publiku představilo celkem dvanáct dětských folklorních souborů a v nich 347 malých tanečníků, zpěváčků a muzikantů. Už dříve museli malí folkloristé absolvovat některé ze tří oblastních kol ve Frenštátě pod Radhoštěm, Valašských Kloboukách či Vizovicích, kterých se zúčastnilo celkem šestatřicet souborů, což představovalo dohromady více než 1 100 dětí.

Regionální přehlídka v Janíkově stodole zabrala celou sobotu. „Dopoledne mohly děti zkoušet, aby si zvykly na jeviště, protože některé z nich na to zvyklé nejsou," řekla Valašskému deníku Jana Šamánková, předsedkyně Valašského folklorního sdružení.

Odpoledne pak začala samotná soutěž. Přehlídka byla rozdělená na dvě části, v každé se představilo šest souborů. Jednotlivá pásma sledovala bedlivě odborná šestičlenná porota.

V ní zasedli lidé, kteří se folkloru dlouhodobě věnují a mají s ním bohaté zkušenosti. Například etnografka Věra Kovářů, zkušení tanečníci Libuše a Jiří Perutkovi, cimbalistka a etnoložka Lucie Uhlíková nebo dlouholetá vedoucí dětského souboru Vsacánek ze Vsetína Jitka Magdonová.

Porotce zajímala mimo jiné pohybová připravenost dětí, zvládnutí nářečí a zpěvu, a také estetický a přirozený projev malých tanečníků a tanečnic. Pokud měl s sebou soubor vlastní muziku, hodnotili porotci také ji.

Jak už zaznělo výše, jedním z postupujících souborů se stal Klobučánek z Valašských Klobouk, který přijel s pásmem nazvaným Tragač.

„Pořídili jsme si jako rekvizitu skutečný tragač, který nám vyrobil místní řezbář, a potom vymýšleli, co vše by se s ním dalo dělat," přiblížila vedoucí souboru Hana Tarabusová.

Děti se tak na tragači vozily, opravovaly jej, když se pokazil, pak dokonce také pomyslně pohřbívaly, když opravit nešel. To vše propojily tancem a zpěvem. „Z úspěchu jsme samozřejmě nadšení," netajila Hana Tarabusová.