Vznikl především díky dokumentárním snímkům jedenapadesátiletého valašského fotografa Josefa Vrážela. Ten netají, že do začátku své spolupráce s lidmi z hrozenkovské Charity věděl o jejich práci jen to, že rozváží obědy.

„Mé vystřízlivění začalo s focením koledníků při Tříkrálové sbírce,“ vzpomíná fotograf.

Přiznává, že tehdy fotil vlastně ze „zištných“ důvodů. „Cítil jsem, že toto by mohlo být vhodné téma zapadající do obrazu současné vesnice, kterou rád fotím. Nespletl jsem se,“ říká Josef Vrážel.

Tím vše začalo.

„Nahlédl jsem více do práce Charity a byl překvapený, kolik toho pro lidi dělají, kam až jejich služby sahají. A ten jejich přístup – vždycky za všech okolností s úsměvem na rtech,“ cení si Josef Vrážel.

Studenti Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy zdravotnické zpívají společně koledy v areálu Vsetínské nemocnice; čtvrtek 21. prosince 2017
Areálem nemocnice se nesly koledy a vůně vánočního čaje

Spolupráce s Charitou, návštěvy s pečovatelkami u klientů, fotografování v Denním stacionáři Slunečnice či v Domě pokojného stáří na Čubově i jemu samotnému změnily pohled na Charitu i na stáří jako takové.

„Fascinuje mě tento svět, který, byť se to možná někomu nezdá, může být ještě stále plný radosti, humoru, moudra, přání i snů,“ ujišťuje fotograf. Vráželovy fotografie mapující činnost novohrozenkovské Charity, které nalezly své místo v premiérovém kalendáři na rok 2018, doplňují krátké texty.

Kalendář je možné zakoupit na všech pobočkách Charity Nový Hrozenkov, v infocentrech ve Velkých Karlovicích, Novém Hrozenkově, v rožnovském skanzenu či v knihkupectví naproti hotelu Vsacan ve Vsetíně.

„Výtěžek z prodeje použijeme na pořízení stropního zvedacího systému do Domu pokojného stáří v Novém Hrozenkově,“ prozradila Renata Holčáková z Charity Svaté rodiny.

Tradiční předvánoční pečení vánoček a perníčků v Schlattauerově kavárně v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí; čtvrtek 21. prosince 2017
Domácí vánočky a perníčky provoněly Schlattauerovu kavárnu