Vědí totiž, že rožnovští folkloristé v sobě nikdy nezapřou smysl pro humor a recesi a že každý jimi organizovaný společenský večer je nejen příležitostí dosyta se vytančit, ale od prvních minut také vítaným náporem na bránice příchozích.

Proto se také tuto sobotu večer již dlouhé minuty před zahájením sedmnáctého bálu souboru Soláň u hlavních dveří do zbrusu nového kulturního domu v Zašové tísní desítky vstupuchtivých hostů, kteří nechtějí o nic důležitého přijít.

Do foyer je pořadatelé pouští po skupinkách. Každá z nich si totiž nejprve musí vyslechnout provozní řád večera, jenž „svítí" z velké obrazovky počítače, a souhlas s ním stvrdit podpisem do prezenční listiny. Počítač u vchodu má svůj význam. Členové Soláně totiž pro každý svůj bál volí osobité téma. Tentokrát je to s folklorem zdánlivě neslučitelná oblast výpočetní techniky.

„Vyšli jsme z toho, že jsme v nových prostorách a že je to tedy jakýsi nový start. Proto má bál název Restart bál. Nabídlo se proto téma světa počítačů, které samozřejmě bereme s humorem," vysvětluje zaměření večera Pavel Trčka ze souboru Soláň.

K tanci a poslechu proto plesovým hostům hraje sice cimbálovka Soláně, ovšem pro sobotní večer pod názvem Media Players. „Zahrají známé hity, písní večera je skladba IT, aj já (IT čteno Aj Tý – anglická zkratka označující informační technologie – pozn. redakce)," usmívá se Pavel Trčka.

Nápoje a občerstvení kupují příchozí v Reset Baru. Například tradiční valašskou slivovici speciálně dnes pod názvem Wifič.

Nechybí celovečerní soutěž, kdy pořadatelé rozdávají příchozím tablety. Opět jde o analogii, nejsou to skutečné tablety, tedy deskové počítače s dotykovou obrazovkou, ale pilulky, kterých musí hosté nasbírat co nejvíce.

První získají hned v šatně při vstupu, další mohou vyhrát v soutěžích. Například v klikání. Tady opět odkaz na počítačovou myš. Jde však o skutečné tělesné kliky. Vítěz jich na jeden zátah zvládl padesát.

Očekávaným zpestřením je humorná scénka. Jak jinak, tématem je výpočetní technika. Počítačová terminologie vtipně převedená do folklorních tanců nenechala jedinou tvář bez úsměvu.

„Byla skvělá. Nejlepší, co jsem zatím viděl. Pořadatelé měli dopředu varovat, že si máme vzít i náhradní bránice," baví se skvěle Ondřej Kopecký z Nového Hrozenkova, který je dle svých slov pravidelným návštěvníkem bálů pořádaných Soláněm. Přišel v kroji, protože sám působí v cimbálové muzice Vincúch.

A není dnes večer sám. Poměr krojovaných a těch, kteří zvolili společenský oděv, je půl na půl.

K bálu patří také tombola, pro tento večer přejmenovaná na Úložiště. „Čítá na čtyři sta cen," upřesňuje Tomáš Gross z pořádajícího souboru. Ani tady pořadatelé nevybočují mimo téma. Ceny si hosté z Úložiště „stahují", a to prostřednictvím čárových kódů.