Pořad začíná ve 14 hodin a návštěvníkům nabídne procházku Valašskou dědinou. „V interiérech oživených chalup jim přiblížíme atmosféru předvánočního období protkaného lidovými zvyky a přípravami na Vánoce," uvedl ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruš.

Před Vánoci se ve valašských dědinách tradičně procházel Mikuláš – biskup, patron, ochránce a přítel dětí. S biskupskou berlou a v doprovodu své družiny navštěvoval příbytky lidí, promlouval s dětmi a rozdával jim drobné dárky.

Návštěvníci rožnovského muzea v přírodě potkají v sobotu ve Valašské dědině hned dvě mikulášské družiny: novodobější, dnes všeobecně známou postavami Mikuláše, čerta a anděla a starší formu mikulášské družiny, která bývala početnější. „Kromě Mikuláše a čertů v ní byly další postavy, například smrtka, žid či kobyla s vojákem," popsala mluvčí Valašského muzea Pavlína Polášková.

Mezi chalupami se objeví také bíle oděná tajemná Mikulášská Matička, která pobízí děti k modlení, ptá se, jestli poslouchají rodiče, jestli jim pomáhají a zda se dobře učí ve škole. „O významu a symbolice jednotlivých postav se lidé více dozvědí hned v první chalupě, ve Fojtství z Lidečka," řekla Polášková.

V jizbě zavrčí kolovrátky, na kterých budou ženy spřádat ovčí vlnu či len. Předení, tkaní či draní peří patřilo ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy už se lidé nevěnovali práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku Svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se měla soustřeďovat především na přípravy Vánoc a narození Krista.

V chalupě z Velkých Karlovic – Jezerného zavoní pečivo a koření. Zručné hospodyňky nazdobí perníčky a rozličné tvary pečiva – hvězdičky, srdíčka, koníky, rybky, komety, stromky či zvonky. Vůně se bude linout i z chalupy z Nového Hrozenkova, kde z kynutého těsta vzniknou Páni (postavy Mikuláše, anděla a čertů – pozn. redakce) a takzvané mrváně (drobné kousky, různě zatočených tvarů nebo sluníčka, připomínající zimní slunovrat a s ním spojený očekávaný příchod jara – pozn. redakce).

Ve Valašské dědině bude k vidění také kovář opravující nářadí a nástroje, jež se při práci porouchaly. Ve škole z Miloňova pan učitel naučí děti koledy, dědinu bude obcházet ponocný.

Mikulášský podvečer začíná ve Valašské dědině rožnovského skanzenu v sobotu 5. prosince ve 14 hodin.