Autorkou jeho námětu a zároveň režisérkou je Marta Santovjáková Gerlíková, která už vloni v premiéře představila jiný film rodinnou letní komedii Děda.

Tentokrát však autorka vsadila na vážnější téma. Ve spolupráci s režisérem a kameramanem Jiřím Novotným a hudebníkem Petrem Kubelíkem se rozhodla natočit film, který Valašsko představí v době druhé světové války.

„Na rozdíl od předchozího snímku, kdy bylo Valašsko představeno spíše v komediální a idealizované podobě, chceme ukázat život na Valašsku takový, jaký ve skutečnosti byl. Tvrdý a chudý. Ale přitom chceme vyzdvihnout jeho prostou krásu,“ říká o dokončovaném snímku Marta Gerlíková.

Čtěte také: Řidič chtěl couvnout, místo toho vjel přímo pod vlak

TEHDY SPOLU JE FILM O ŽIDOVSKÉ DÍVCE 

Příběh vypráví o mladé Židovce Terezce Zágorové, která nachází ve valašských kopcích úkryt před deportem, jenž postihl její rodinu.

„Terezka se snaží zapadnout do nového prostředí a poznává, jak je život na vesnici jiný oproti městu. Avšak tíha válečné doby doléhá i na venkov a dívka si musí dávat pozor, aby její tajemství nikdo neodhalil,“ přibližuje Gerlíková.

Na filmu spolupracuje také herečka a rodačka z valašského Vsetína Eliška Balzerová, jež svým hlasem provází filmem právě jako Terezka Zágorová.

Ke vzniku filmu Tehdy spolu přispěla do značné míry předcházející práce na filmu Děda, který vedle pasáží ze současnosti obsahoval také historickou část. Na ní Marta Gerlíková spolupracovala s předními osobnostmi z oboru etnografie.

„Lucie Uhlíková, Věra Kovářů, Daniel Drápala a Karel Pavlištík byli velmi nápomocni při rozepisování témat, jež jsem chtěla zaznamenat. Věra Kovářů dokonce jezdila na všechna natáčení, což je v jejím věku úctyhodné a patří jí za to velký dík,“ netají Gerlíková. 

Hlasujte v anketě: Druhý pilíř penzijního spoření nebyl efektivní nástroj

Filmařům se podařilo zpracovat celý hospodářský valašský rok včetně církevních tradic. Filmového materiálu ale bylo tolik, že jej zdaleka nebylo možné využít jen ve snímku Děda.

V přípravě je tedy instruktážní film, který získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Hlas mu propůjčí František Segrado.

„Cílem mé práce je, aby se co nejvíce nejen dětí, ale také mládeže a dospělých dozvědělo o svých předcích. Jak žili, co dodržovali myšleno zvyky a tradice a podobně,“ netají Gerlíková. 

SCÉNÁŘ VZNIKAL MIMO JINÉ TAKÉ V KOTELNĚ

Vložit získaný materiál a kus práce „pouze“ do instruktážního filmu však bylo autorce líto. Proto se sešla s kolegou, skladatelem Petrem Kubelíkem a společnými silami začali pracovat na scénáři snímku Tehdy spolu.

„Byl to měsíc zajímavých setkání u nás v kotelně. Pro mě je to místo, které má jakýsi genius loci. Petr doma vždy napsal kus scénáře, o kterém jsme diskutovali a upravovali jej,“ líčí práci na novém filmu Marta Gerlíková.

Film se začal natáčet v únoru a filmový štáb opět vyjel do terénu, aby dotočil potřebné záběry.

Tvůrci si vybrali lokace, které jsou typické pro Valašsko. Mezi lokality, kde se natáčel příběh propojující již natočené scény, patří Pulčiny nebo Velké Karlovice. S kamerou zavítali také do školy a Vaškovy hospody ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Podle Marty Gerlíkové na diváka čeká nejeden filmový zvrat a nejedno překvapení. „Nečekejte komedii ani drama. Jde o poetický, artový film o nás a o Valašsku,“ říká autorka.

O tom, jak pobyt židovské dívky Terezky na Valašsku dopadne, se mohou diváci přesvědčit nejdříve letos v květnu, kdy bude snímek po premiéře na zlínském filmovém festivalu uveden do běžné kinodistribuce.

Související 

Ve Velkých Karlovicích natáčeli 2. řadu televizního seriálu Doktor Martin

Film Děda, který se natáčel na Valašsku, vidělo jen ve Vsetíně dva a půl tisíce diváků