Dnes večer to mohou posoudit posluchači na Malé scéně za oponou ve Valašském Meziříčí, kde se Elles Bailey zastaví na svém turné po České republice.

Vystoupí od 19.30 hodin ve společnosti české kapely The Bladderstones.

„Říká se, že máte celý život k tomu, abyste napsali písně, z nichž sestavíte svou první desku, a pouhý okamžik na to, abyste své kvality potvrdili druhým albem,“ nechala se před časem slyšet Elles.

A je to jistě dobrý důvod k tomu, abychom pozorně sledovali uměleckou dráhu zpěvačky, která svůj debut vystřihla na jedničku s hvězdičkou.

Než v září 2017 vyšlo její první album s názvem Wildfire, testovala své možnosti na EP Who I Am To Me, které bylo vydáno v únoru 2015, a na podzim roku 2016 následoval druhý pokus, druhé povedené EP The Elberton Sessions.

Obě EP desky vznikly pod dohledem zkušeného producenta Briana Bankse, který například programoval syntezátory a také na ně hrál na veleslavném Thrilleru popového krále Michaela Jacksona.

Svou první LP desku Elles Bailey pak nahrávala ve studiu Blackbird v Tennessee v produkci Brada Nowella, který dobře odhadl potenciál, jenž nabízí její talent a rozhodl se nic neriskovat.

Pozval do studia řadu výborných muzikantů, otřískaných náročnou prací v Nashville, včetně kytaristy Brenta Masona, držitele americké Grammy (2008) a dvakrát laureáta Country Music Association Awards.

Nahrávání se zúčastnil také klavírista Bobby Wood, který byl třikrát uveden do hudební síně slávy (Musician Hall of Famer). Dalším kytaristou tu byl Chris Leuzinger (Dobie Gray, Buffy St. Marie, Garth Brooks…), na bicí hostoval Wes Little (Stevie Wonder, Sting, Roben Ford, Melissa Etheridge…) a na tvorbě alba se podílel i legendární skladatel Roger Cook, který získal cenu Ivor Novello.

Po vydání alba Wildfire se Elles vrátila do Evropy a na následujícím promoturné po Británii ji doprovázeli výborní instrumentalisté, Jonny Henderson na hammondky a Joe Wilkins na kytaru. Výsledkem bylo jedinečné transatlantické spojení britského a amerického pojetí blues. Koncerty byly úspěšné a album získalo skvělé recenze. Jindy uštěpační hudební novináři jásali nad každou skladbou a britský měsíčník Blues poznamenal, že „ne každý talentovaný umělec to dotáhne na velká pódia, ale Elles Bailey má pro vstup na velké scény potřebný talent, ´tah na branku´ a nyní i ten správný produkt“ (myšleno je právě debutové album Wildfire).

Rok 2018 pro Elles začal londýnským vystoupením v legendárním klubu 100, pak přišla únorová účast na prestižním The Great British Rock & Blues Festival v Skegness na východním pobřeží Anglie a následovalo čtyřměsíční evropské turné.

Během října a listopadu opět koncertovala ve Velké Británii, před Vánocemi 2018 zavítala do Irska a v lednu 2019 je konečně volná pro Českou republiku. Na koncertech v českých klubech Elles Baileyovou doprovází kapela The Bladderstones, což představuje opravdu skvělé spojení excelentní zpěvačky s citlivě hrající a v žánru etablovanou skupinou.

AUTOR: Karel Prokeš