Ještě než program začal, všichni v sále povstali. Uctili památku heligonkáře Josefa Maliny z Rožnova.

Josef Malina byl známý po celém Valašsku i za jeho hranicemi. Patřil k pravidelným účastníkům setkání. Při předloňském ročníku jej na pódiu luženského domu kultury zastihly zdravotní potíže a v nemocnici zemřel. Po minutě ticha rozezněla zaplněný sál valašská hymna zpívaná členy luženského klubu důchodců. Ke zpěvákům se přidal starosta vesnice Miroslav Papšík a hlavní organizátorka setkání Ludmila Kohoutková. Postupně se přidali diváci. „Nádherný úvod. Až šel mráz po zádech," povídá Jaroslav Oravec z Valašského Meziříčí.

Na pódiu se vystřídali muzikanti z Valašska a ze Slovenska. Hrají mladí i staří, sólově i jako kapela. Publikum se baví, zpívá si s interprety a nešetří pochvalným potleskem. „Je plno. Mám z toho dobrý pocit," libuje si starosta Lužné Miroslav Papšík.

Jedním z vystupujících je dvanáctiletý Marián Nečeda z Borové nad Bystricou na Slovensku. „Hraji na heligonku už sedm roků," říká chlapec.

Setkání heligonkářů má v dědině dobrý zvuk. „Přehlídka není soutěžní. Každý z vystupujících dostane sice něco na památku. Ale nejdůležitější je setkání přátel při hudbě," řekla Ludmila Kohoutková.

Tuto funkci letošní luženská přehlídka heligonkářů beze zbytku splnila.