Uskutečnil se zde již šestnáctý ročník tradiční přehlídky nazvané Setkání valašských heligonek.

Seznam účinkujících, který měla hlavní organizátorka festivalu Markéta Bambuchová k dispozici, čítal letos čtyřiačtyřicet vystoupení. „To dohromady představuje pětaosmdesát zpěváků, muzikantů či bubeníků," upřesnila Markéta Bambuchová. Doplnila ale, že nevystoupili všichni. „Několik účinkujících se pro nemoc omluvilo," vysvětlila.

Tradiční valašská přehlídka láká každoročně hudebníky z celého Valašska i ze sousedního Slovenska. „Také letos přijeli muzikanti až z Myjavy, Nitry nebo Turzovky," potvrdila Markéta Bambuchová.

Domácí heligonkáře reprezentovali muzikanti například ze Vsetína, Velkých Karlovic a Karolinky, Halenkova či ze Slavičína.

Že se na heligonku dá hrát v každém věku, potvrzovalo v sobotu generační rozpětí účinkujících. „Mezi nejstarší patří například tradiční účastník pětašedesátiletý Jiří Michna ze Vsetína. Vystupuje ale také skupina Džarek ze slovenské Turzovky, kde je nejmladšímu hráči teprve pět let," přiblížila hlavní organizátorka Markéta Bambuchová.

Příznivci lidových písniček v podání heligonky, kteří zaplnili sál halenkovského Lidového domu prakticky do posledního místa, vytvářeli vystupujícím po celé odpoledne vynikající atmosféru. Nejednou podpořili hudebníka spontánním tleskáním či si s chutí zazpívali.

Výkony účinkujících s uspokojením v publiku sledoval také Pavel Orság. „Také jsem heligonkář a rád heligonku poslouchám. Ale hraji si jen pro sebe. Se zdejšími účinkujícími se měřit nemůžu," usmíval se Pavel Orság.

Markéta Bambuchová připomněla, že setkání heligonkářů se dříve konalo na Hrozenkově či v kině v Karolince. Do Halenkova se přestěhovalo kvůli většímu sálu a lepším podmínkám. „Velice nám vyšel vstříc starosta Jiří Lušovský a provozovatelka Lidového domu Aneta Martišková," ocenila Markéta Bambuchová.