Kromě starosty Horní Lidče Josefa Tkadlece, tvůrce filmu Martina Žuchy či ředitelky Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dany Daňové se premiéry zúčastnili také starostové okolních obcí.

PŘEDSTAVILI DRUHÝ FILM PO ŠESTI LETECH

Pro hornolidečský betlém se jedná již o druhý doprovodný film. Před šesti lety vyrobili stejní tvůrci příběh o poutníkovi, ve kterém se prolíná biblický příběh s valašskými zvyky.

„Natáčení nás již tehdy bavilo, a protože si myslíme, že by bylo dobré sem lidi opět na něco nového přilákat, pustili jsme se do dalšího filmu,“ přiblížil vznik prvotní myšlenky autor, scenárista a režisér Martin Žucha.

Otázka, jak film uchopit, dal tvůrcům zabrat.

„Nakonec jsme se rozhodli, že roli Cyrila a Metoděje bude hrát ikona. Ikona, kterou po celý film tvoří ikonopiska, a to na těch místech, kudy Cyril s Metodějem putovali,“ vysvětlil Žucha.

Stejně tak je ve filmu opět přítomný poutník, který události ve svých myšlenkách komentuje.

Příprava a natáčení filmu trvaly asi dva roky. Z toho větší část zabrala právě příprava. „Bylo velmi obtížné nastudovat všechny potřebné materiály, tak aby byl film opravdu co nejpodobnější skutečnému příběhu,“ netajil Žucha. Film vznikal převážně za hranicemi. „Točili jsme v Řecku, dnešním Turecku, Itálii, Německu, na Slovensku, ale také samozřejmě u nás v Modré u Velehradu. Ve všech památkách, které jsou ve filmu, Cyril s Metodějem působili,“ podotkl filmař.

Film vznikl ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku. Náklady dosáhly šesti set tisíc korun. „Pokud snímek návštěvníky zaujme, budeme pravděpodobně uvažovat nad zpracováním dalšího tématu,“ přislíbil starosta Horní Lidče Josef Tkadlec. Tak by chtěli do povědomí veřejnosti dostat, že hornolidečský betlém není jen vánoční atrakce, ale místo širšího významu, kde člověk načerpá množství znalostí.

TURISTICKÁ CENTRÁLA VZNIK FILMU OCENILA

Mechanický betlém v Horní Lidči je jediných exponátem svého druhu na Valašsku. Obec jej zprovoznila v roce 2011. Propojuje původní biblický příběh s hmotným bohatstvím příhraničních krajů od dob pohanských po období křesťanství.

„Betlém je od svého otevření výraznou turistickou atraktivitou nejen Valašska, ale celého kraje. Jsem ráda, že i zde nyní můžeme vidět nový, inspirativní rozměr oživení cyrilometodějské tradice a úcty, která v tomto regionu doposud nebyla až tak patrná,“ připomněla po projekci dokumentárního filmu Daňa Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.