Nesmrtelný příběh geniálního tvůrce a jeho životního soka natočil před 40 lety Miloš Forman. Málokdo však ví, že za dnes už kultovním filmem stál divadelní text dramatika Petera Shaffera.

Režisér Jakub Hekl se rozhodl uvést tuto nehasnoucí klasiku v překladu Martina Hilského na prknech Divadla v Lidovém domě. Na pódiu se setkají vsetínští herci s čerstvými absolventy brněnské JAMU za doprovodu živého hudebního tělesa.

Fiktivní životopisné dílo vypráví o střetu Mozarta a Salieriho na dvoře rakouského císaře Josefa II.. Oceňovaný dvorní skladatel se v porovnání s výstředním géniem stává naprosto průměrným. Pod tlakem žárlivosti se Salieriho osobnost začíná proměňovat.

Intriky a pokřivená morálka prosakují celou Vídní. Mozart umírá předčasně v pětatřiceti letech. Není však možné, že mu na smrtelné lože někdo pomohl?

„Proč nás tento Schafferův divadelní příběh tolik zajímá? Vypráví o našich motivacích, přáních, snech. Úspěch byl, je a bude vždy zaklínadlem. Bažíme po uznání a štěstí, hledáme spojenectví i v těch nejvyšších patrech světa,” komentuje inscenaci představitel Salieriho herec Pavel Rejman.

Inscenace je výjimečná spoluprácí vsetínského divadla s absolventy a studenty Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. K té mohlo dojít díky podpoře nově vzniklého Nadačního fondu Josefů K. Fond si klade za cíl podporovat začínající mladé tvůrce a absolventy.

Vsetínské Divadlo v Lidovém domě uvede v premiéře inscenaci Amadeus.Vsetínské Divadlo v Lidovém domě uvede v premiéře inscenaci Amadeus.Zdroj: se svolením Divadla v Lidovém domě

Vsetínskému publiku se tak představí nejen absolventi muzikálového herectví Adam Kaňák a Petra Benediktyová, ale i kostýmní výtvarnice Zora Davidová, autorka scény Natálie Hodková či tvůrce vizuálu inscenace Jan Šmach.

Právě zmiňovaný Adam Kaňák zosobňuje postavu Mozarta. Jeho soka si zahraje ředitel divadla Pavel Rejman.

„Mozart je skvěle napsaná postava a dovoluje mi prožít si opravdu širokou škálu situací a emocí. Nejzajímavější a zároveň herecky nejzábavnější je pro mě jeho zkratkovité geniální myšlení a rychlé náladové střihy. Ačkoliv se považuji za velkého zastánce černého humoru, jeho skatologické vtipy mě stále vyvrací z rovnováhy," říká o své roli herec Adam Kaňák.

Velkou část hry tvoří samotná hudební díla Mozarta a Salieriho, která pro vsetínské uvedení nastudovalo hudební těleso v podobě smyčcového kvartetu a flétny pod vedením violoncellistky Hany Škarpové.

Diváci se tak mohou těšit na živé provedení vybraných částí slavných Mozartových oper. Svým zpěvem těleso doprovodí herečka Petra Benediktyová představující dvojroli – manželku Mozarta Konstance a zpěvačku Kateřinu Cavalieriovou.

Inscenace vzniká za podpory města Vsetína a Fondu kultury Zlínského kraje. Premiéra slavné divadelní hry Amadeus v nastudování vsetínského Divadla v Lidovém domě je naplánována na pátek 20. října 2023 v 19.00. První repríza bude následovat den poté, v sobotu 21. října 2023.