Zároveň v Ratiboři založili také dětský soubor Kosáčci, který nyní čítá na dvě desítky dětí. Na folklorní mapě Valašska tak přibyl zcela nový soubor písní a tanců. Dostal jméno Kosiska podle kopce nad ratibořským kostelem.

Nejmladšímu zpěvákovi ve sboru Kosáci je jedenadvacet let. Nejstarším je čtyřiapadesátiletý Ivo Mrlina. „Zpívám už od školky, akorát neznám noty," usmívá se s pokrčením ramen Ratibořan. To ale v tomto případě není překážkou. Důležitější je hudební sluch a znalost melodií. Ani jedno Ivo Mrlinovi nechybí.

Oživují zapomenuté valašské písničky

Do sboru přibyl jako jeden z posledních. „Líbí se mi to, s ogarama jsem rád. Je to pro mě odpočinek. Vznikla výborná parta, která dělá muziku s láskou. Zpíváme pravé valašské písničky, aby na ně lidé nezapomněli. Tradice je potřeba zachovávat," říká zpěvák sboru Kosáci Ivo Mrlina.

Nápad založit v Ratiboři folklorní soubor zrál už delší čas v hlavě nynějšího místostarosty Martina Žabčíka. Sám má k folkloru a muzice velice blízko a místní jej znají jako zručného hráče na akordeon a zpěváka.

Proměnit přání ve skutečnost se zdařilo letos na jaře. „Podařilo se nám dát dohromady asi pětadvacet dětí. Tatínci, kteří jsme děti na zkoušku přivedli, jsme chtěli ukázat, že se nemusí ničeho bát, a že tedy sami zazpíváme," přibližuje Martin Žabčík prvotní impulz ke zformování sboru.

Společný zpěv ratibořské chlapy nadchl. Netrvalo dlouho a začali se scházet pravidelně. Od května třináct zpěváků každé pondělí večer přezpívává staré valašské písničky. Nechybí u toho dobrá nálada a sem tam i štamprlka slivovice. „Zpíváme takové, které k chlapům nejvíc sedí. Zbojnické, pijácké," říká vedoucí sboru Martin Žabčík, který také většinu repertoáru vybírá.

Hledá například ve starých zpěvnících. Podle jeho slov už řadu písniček lidé ani neznají. „Je tady třeba píseň Ratibořské hatě. Tu jsme si zvolili za svou hymnu. Je to písnička přímo od nás, a přesto je v Ratiboři prakticky zapomenutá," nabízí příklad místostarosta a vedoucí sboru.

Čeho si ale Martin Žabčík cení nejvíce, je nadšení, s jakým se Ratibořané vrhli do práce. „Vznikla výborná parta, chodíme si navzájem pomáhat. Členové sboru se zapojují i do obecních akcí," pochvaluje si místostarosta.

Se stejným zápalem se věnují také sboru Kosáci. Rozšiřují repertoár o další písničky, mají naplánované soustředění v Hlubokých Mašůvkách a jsou rozhodnutí i pořídit si vyšívané valašské košule, aby při zpěvu vypadali. Všichni jsou přesvědčení, že nejde o chvilkové nadšení. „Důležité také je, že máme tolerantní manželky. Hlavně když se zkouška někdy protáhne," oceňuje Žabčík.

A možná to budou právě ženy, které se brzy zaslouží o další rozšiřování souboru Kosiska. „Spílají nám, že by také chtěly do souboru. Takže to vypadá, že vznikne i taneční složka. A chlapi budou muset i tančit," směje se ratibořský místostarosta a vedoucí sboru.

Ostatně jednu taneční složku už soubor Kosiska má v úvodu zmíněný dětský soubor Kosáčci. Děti vede Barbora Mrlinová spolu s Jakubem Machálkem a Martinem Žabčíkem. „Zaměřujeme se hlavně na zpěv, tanec a valašské tradice. To vše prokládáme pohybovými, sluchovými a rytmickými hrami, aby to pro děti bylo co nejvíce zajímavé," popisuje Barbora Mrlinová.

Souboru už chybí jenom cimbálovka

Kosáčci teď čítají okolo dvaceti dětí, které už mají za sebou vystoupení například při stavění máje či vynášení Mařeny. „V současné době nacvičujeme pásmo, s kterým se pochlubíme při otevírání ratibořského kostela v polovině října. Dostali jsme také nabídku vystoupit na dětských folklorních slavnostech v Liptále," netají vedoucí malých tanečníků a tanečnic.

Stejně jako v případě pěveckého sboru Kosáci, i Kosáčci mají velké plány. „Chceme začít spolupracovat s valašským souborem na Halenkově. Do budoucna bychom chtěli fungovat jako oficiální valašský soubor i s cimbálovou muzikou. K tomu ale musíme vynaložit ještě hodně sil. Zatím jsme na začátku," uvědomuje si Barbora Mrlinová.