První z uváděných dokumentů se jmenuje Osudová strela a jak již název napovídá, je věnovaný slavnému vlaku Slovenská strela. Jeho unikátní elektrický pohon vynalezl a zkonstruoval právě Josef Sousedík. Dokument časosběrným způsobem zachycuje nedávnou rekonstrukci vlaku a také osudy jeho tvůrců.

Druhý dokument Génius Valašska (který je stejně jako Osudová strela takzvaným dokudramatem – tedy dokumentem s hranými scénami) připomíná Sousedíkovy osobní i pracovní osudy. Věnuje se jeho podpoře partyzánského hnutí na Valašsku, která se mu stala osudnou.

„Tento film se natáčel ve Vsetíně a jeho okolí. Zajímavostí je, že role Josefa Sousedíka se v hraných částech dokumentu chopil jeho vnuk Tomáš. Jejich podoba je neuvěřitelná, a dodává tak filmu další rozměr,“ uvedl producent filmů Aleš Hudský. 

Film se natáčel během loňského podzimu, většinu scén pořídil filmový štáb ve Vsetíně. Záběry vznikaly mimo jiné ve společnosti TES, která navazuje na tradici podnikatelských aktivit známého vsetínského vynálezce, továrníka a někdejšího starosty Josefa Sousedíka.

Autentické scény z výslechu Sousedíka na gestapu vznikly v budově bývalého okresního úřadu na Horním náměstí, která k těmto účelům během druhé světové války skutečně sloužila.

Oba dokumenty by se ještě letos měly objevit v programu České televize. Autoři plánují také uvádění v dalších kinech a na sociálních sítích.

„Ve spolupráci s partnery hodláme uskutečnit veřejné slavnostní předpremiéry v kinech ve Vsetíně, Zlíně, Kopřivnici, v Praze v Národním technickém muzeu, a také v technických muzeích v Berlíně a Mnichově,“ doplnil už dříve producent Aleš Hudský.

Premiéra dokudramat o vsetínském vynálezci, podnikateli, odbojáři a vlastenci Josefu Sousedíkovi se odehraje v Kině Vatra ve Vsetíně v úterý 7. června od 18 hodin.