Představení „Jistě, pane premiére“, jímž společně s Danou Morávkovou či Josefem Cardou baví už sedm let návštěvníky Divadla Bez zábradlí, ve čtvrtek 19. srpna zahájí letošní pátý ročník charitativního festivalu. A jak se svěřil, návštěvu Beskyd si při této příležitosti rád protáhne.

Pane Heřmánku, jak často vás pracovní „povinnosti“ zavedou na druhou stranu republiky, k nám na Valašsko, do Beskyd?

Pracovně jsem se k vám už dlouho nedostal, o to víc se do Beskyd těším! Jezdíval jsem tam v době svých studií na JAMU často a rád. Při příležitosti hostování našeho Divadla Bez zábradlí ve Velkých Karlovicích jsme se rozhodli s mou ženou Hankou náš pobyt na Valašsku prodloužit o další tři dny. Přijedeme i s naším pejskem a chceme podniknout řadu výletů a krásu Beskyd si užít. Moc se těšíme.

12. ročník festivalu Léto na Soláni 2019. Ilustrační foto
Valašský Olymp bude patřit folkloru, festival Léto na Soláni se koná potřinácté

Představení „Jistě, pane premiére“, které přivezete na Týden kultury, má u diváků úspěch, na repertoáru ho máte již od roku 2014. Co vás osobně na něm nejvíc baví?

Představení baví mne, kolegy a hlavně diváky. Popisuje s velkým vtipem a nadsázkou zákulisí politických čachrů a hrátek, které se odehrávají nejen v Británii, ale i v našich krajích. Ačkoli mělo premiéru už před sedmi lety a má na svém kontě několik stovek repríz, zdá se, že nabírá stále více na aktuálnosti. Po celou dobu, co máme tuto komedii na repertoáru, vidíme, jak očistné je vysmát se od srdce politikům, kteří myslí pouze na sebe a na svou kariéru. Přijďte se přesvědčit, ještě je k dispozici pár vstupenek.

V „Jistě, pane premiére“ hraje i váš syn Karel. Jak často se spolu potkáváte na jevišti? A jak vám to na jevišti společně klape?

S Kájou spolu hrajeme i v krásné hře Garderobiér. Obsadil jsem ho také do mimořádně úspěšné komedie Hra, která se zvrtla. Jsme spolu rádi v životě i na jevišti.

Mimochodem, loni jste synům - Karlovi a Josefovi, který má vystudovanou režii - předal vedení Divadla Bez zábradlí.. Jak se jim daří? A jsou na vás synové - šéfové hodní?

Bohužel se ukázalo, že jsme divadlo předali v nejméně vhodném období koronavirové krize, která se samozřejmě dotkla i kultury. Věříme, že od příští sezóny se situace zklidní a začneme pracovat v příznivějších podmínkách. Předání divadla neprobíhá z hodiny na hodinu, ale je to dlouhodobý proces, v němž se snažíme klukům vše usnadnit a pomoci jim.

Štáb olomouckého studia TV Morava natáčí v úterý 10. srpna 2021 v valašskomeziříčské hvězdárně reportáž pro cestovatelský magazín České televize s názvem Toulavá kamera.
Televizní kamera se "zatoulala" až do meziříčské hvězdárny

Festival Týden kultury na Valašsku nabídne celkem devět divadelních představení včetně dvou pohádek pro děti, zlatým hřebem budou Čtyři dohody a další vystoupení Jaroslava Duška. Výtěžek obdrží mobilní hospic Strom života a rodina postiženého Míši Žitníka z Velkých Karlovic. Více o festivalu se dozvíte na www.tydenkultury.cz.

Autor: Martina Žáčková