Deska Kdybych já věděl…, která vychází pod značkou Indies Happy Trails, je třetím řadovým albem valašskomeziříčské formace Docuku.

Dlouho očekávané CD nahrávali hudebníci v posledních měsících v brněnském studiu pod producentskými křídly zpěvačky a muzikantky Idy Kelarové. Ta se podílela také na zvuku a náladě autorských písniček. „Zpočátku jsem se zaměřila především na vokální aranžmá a hlasový výraz. Chtěla jsem, aby písně vyzněly, zasáhly, oslovily publikum a aby nabyly na živelnosti anebo naopak některé balady na procítěnosti," popsala svou práci Ida Kelarová.

Nové skladby se tak nesou na různorodých vlnách. Charakteristické prvky valašského folkloru doplňují rockem s keltskými motivy či ozvláštňují swingem a šansonem.

Mimo jiné na novém albu hostuje rodačka z Valašského Meziříčí Markéta Irglová, která muzikantům z Docuku nazpívala hlasy do dvou písniček. Muzikantka své party nahrávala na Islandu, kde nyní žije. „Po prvním poslechu jsme byli nadšení. Její hlasy do písniček přesně sedly. Podle nás si se svými vokálními party velice citlivě pohrála, a dokázala tak úžasně podtrhnout atmosféru skladeb," popsal kapelník Docuku Jiří Buksa.

Patnáctipísňová kolekce Kdybych já věděl… odráží poslední roky členů Docuku, které poznamenal rozpad původní sestavy, těžká osobní tragédie, ale i radost a euforické pocity z hraní nových písniček. „Máme za sebou velice rušné a emocionálně vypjaté období," netajil Jiří Buksa. To vše se podle něj promítlo do skladeb nového alba, které také svůj název dostalo podle nepředvídatelnosti života.

Uplynulý pátek, týden před blížícím se křtem, spatřil světlo světa i nový klip kapely Docuku k písni Holubí, v níž hostuje Markéta Irglová, a který nové album doprovází. Za první čtyři dny jej na internetovém serveru Youtube zhlédlo více než tisíc fanoušků.

Kapela Docuku nahrávala desku Kdybych já věděl… v nové aktuální sestavě. Kromě zakládajících členů Jiřího Buksy (kytara, mandolína, harmonika zpěv), Romana Vavříka (akordeon) a Karla Mikuše (bicí) se na ní podíleli také zkušení hudebníci Daniel Pšenica (viola, zpěv), Kristián Lambert (housle, zpěv) a Pavel Hanuštiak (kontrabas, zpěv).

Křest alba se uskuteční tento pátek v meziříčském M-klubu od 20 hodin.