V Loučce uspí broučky

Kdy: pátek 9. ríjna v 18.30 hodin
Kde: obecní knihovna Loučky

Uložit broučky k zimnímu spánku se připravují v Loučce nedaleko Valašského Meziříčí. O jejich klidné usnutí se postarají samy loučské děti.

Akci určenou zejména malým obyvatelům vesnice připravila obecní knihovna ve spolupráci s místní mateřskou školou. „Budeme rádi, když děti doma nezapomenou lampióny či jiná světýlka a přijdou v beruščím či broučkovském kostýmu," vyjádřila se starostka vesnice Libuše Paloušková.

Broučky uspí v Loučce v pátek (9. 10). Sraz je o půl sedmé večer u obecní knihovny.

Kino Vatra nabídne balkánské filmy

Kdy: pátek 9. a sobota 10. října
Kde: kino Vatra ve Vsetíně

Kolekci devíti snímků nabídne milovníkům filmů přehlídka Balkánské filmové návraty, která se koná v pátek 9. a sobotu 10. října v kině Vatra ve Vsetíně. Většina z nich bude v českém kině uvedená vůbec poprvé.

Letošní šestý ročník sleduje dvě témata. Jedno se věnuje sedmdesátinám srbského režiséra Srdjana Karanoviče, který je představitelem takzvané pražské školy v jugoslávském filmu.

Druhá, rozsáhlejší část programu přehlídky, bude věnovaná třem nejvýznamnějším makedonským tvůrcům 20. století Stolemu Popovovi, Branku Gapovi Ivanovskému a Ljubišovi Georgijevskému. Přehlídka začne ve vsetínském kině Vatra v pátek 9. října v 17 hodin dramatem Tetování Stoleho Popova. Následovat budou snímky Nejdelší cesta režiséra Branka Gapa a Pod stejným nebem Ljubiši Georgijevského. Sobotní program zahájí v 10 hodin film Stoleho Popova Červený kůň, odpoledne bude patřit Ljubišovi Georgijevskému a jeho filmům Republika v plameni a Hora hněvu. Večer přijdou na řadu tři filmy jubilanta Srdjana Karanoviče Zatím bez dobrého názvu, Jahody v krku a Virdžína.

Exotické ptactvo ve vsetínském zámku

Kdy: sobota 10. října a neděle 11. října od 9.00-17.00 hodin
Kde: mramorový sál vsetínského zámku

Český svaz chovatelů, Základní organizace Vsetín 4, pořádá v Mramorovém sálu vsetínského zámku na Horním Městě dvaadvacátou výstavu okrasných ptáků. K vidění jsou tu různé druhy papoušků, andulky, zebřičky a další. (FOTOGALERIE ZDE)

Podzimní ovčácké slavnosti na Santově

Kdy: sobota 10. října 2014 od 10 hodin
Kde: Malá Bystřice hospoda Santov

Celodenní program zaměřený na propagaci Valašska, tradičního pastevectví ovcí a podporu místních zemědělců a producentů potravin nabídnou Podzimní ovčácké slavnosti v Malé Bystřici na Vsetínsku. Uskuteční se na prostranství kolem hospody Na Santově.

Pro návštěvníky organizátoři připravili mimo jiné komentované ukázky zpracování jehněčího masa a moštování. Předvedena bude i práce ovčáckého psa a chybět nebudou ani ukázky podzimních dekorací. Nedílnou součástí letošních Podzimních ovčáckých slavností na Santově se stane soutěž v pojídání frgálů a sportovní klání ve slalomu s tragači.

V doprovodném kulturním programu se představí folklorní soubory Lipta Liptál a pěvecký sbor Rokytenka z Liptálu. Ten se mimo jiné před sobotním polednem představí pásmem nazvaným Rokytenka u ohňa.

Scholy se o víkendu setkají v Lidečku

Kdy: sobota 10. října v 10 hodin
Kde: Lidečko

Vesmírná kapela, venkovní promítání, výtvarné dílny. Ale také jízda na koni či ukázka práce pasteveckých psů a mše svatá. Takový je výběr z víkendového programu v pořadí devátého setkání schol v Lidečku.

Akci začne mše celebrovaná zástupcem společnosti svatého Františka Saleského v Ostravě, páterem Stanislavem Jonáškem. „Salesiáni Dona Boska se věnují především mládeži. Jejich zakladatelem byl italský kněz Don Bosco a jemu bude také na setkání schol v Lidečku věnovaná část programu," uvedla za organizátory setkání Ludmila Brousilová.

Vážnější témata doplní výtvarné dílny, jízdy na koních, koncert skupiny VeKa, zdolávání horolezecké stěny a večerní promítání filmu.

Setkání schol v Lidečku se uskuteční v sobotu (10. 10.). Začne v 10 hodin dopoledne.

Nad letiště v Poličné vzlétnou draci

Kdy: sobota 10. října od 14.00 hodin
Kde: letiště Poličná

Na drakiádu se mohou o víkendu těšit děti v Poličné. Místní organizace žen tu pro ně spolu s radnicí připravila soutěž O nejlepšího draka.

Dračí klání je rozděleno do dvou kategorií. „V té první půjde o vyhodnocení nejlepšího draka vyrobeného doma. Další kategorie pak patří zakoupeným drakům," informoval starosta Poličné Vladimír Místecký.

Draky budou děti pouštět na polním letišti v Poličné tuto sobotu 10. 10. od 14 hodin. V případě nepříznivého počasí se zábavná akce s draky neuskuteční.

Vsetín hostí mezinárodní plavecké závody

Kdy: sobota 10. října od 9.30 a v neděli 11. října od 9.00
Kde: Městské lázně ve Vsetíně

Městské lázně ve Vsetíně budou v sobotu a v neděli dějištěm 39. ročníku plaveckého závodu Malá cena Nového Jičína a 25. ročníku Ceny Moravské brány.

Soutěž pořádá Plavecký klub Nový Jičín ve spolupráci s plavci domácího TJ Vsetín. Důvodem, proč závody hostí právě Vsetín, je skutečnost, že bazén v Novém Jičíně je mimo provoz kvůli rekonstrukci. „Pořadatelé z Jičína nás proto požádali, zda by byla možnost uspořádat mezinárodní plavecké závody v našem městě. Ve Vsetíně se potkají plavci nejen z České republiky, ale i Slovenska," uvedl za pořadatele akce Pavel Obr.

Veřejnost může přijít povzbudit vsetínské plavecké naděje i závodní plavce odjinud v sobotu od půl desáté a v neděli od devíti hodin.

Robert Goláň vystaví ve Zvonici fotografie starousedlíků

Kdy: sobota 10. října v 15.00 hodin
Kde: Informační centrum Zvonice na Soláni

Soláň – Kolekci velkoformátových černobílých fotografií vsetínského fotografa Roberta Goláně si budou moci od soboty prohlédnout návštěvníci v galerii Informačního centra Zvonice na Soláni na Horním Vsacku.

Výstava má název Sami na samotách, na fotografiích jsou zachycení starousedlíci a hospodáři ve valašských chalupách. Snímky jsou doplněné texty, které připravil vsetínský publicista a nakladatel Dalibor Malina. „Myslím si, že do prostředí Soláně se výstava hodí. Je nostalgická, je to pěkný hold Valašsku," zhodnotil autor vystavených fotografií Robert Goláň.

Návštěvníci Zvonice si budou moci prohlédnout zvětšeniny fotografií, které Robert Goláň pořídil v uplynulých patnácti letech. Jde o největší časosběrný cyklus vsetínského fotografa. Nejstarší fotografie jsou z roku 1999, nejnovější z loňska. Snímky jsou velkoformátové, některé z nich až rozměru 120 krát 80 centimetrů.

Vernisáž fotografií Roberta Goláně s doprovodnými texty Dalibora Malina začíná v galerii Informačního centra Zvonice na Soláni v sobotu 10. října v 15 hodin. O hudební doprovod se postará hudecká Muzyga Harafica – Šurmyja.

Den stromů oslaví 
v zámeckém parku v Brankách

Kdy: sobota 10. října od 13.00 hodin
Kde: zámecký park v Brankách

Do akce Den stromů s projektem 72 hodin se letos zapojilo také Muzeum regionu Valašsko (MRV). Hostit ji bude zítra od 13 hodin zámecký park v Brankách.

Mottem letošního Dne stromů je: Zasaď strom třeba se starostou. „Kromě starosty Branek Františka Svobody se ale do akce zapojí i další hosté. Přidat se může kdokoliv," řekla programová pracovnice MRV Bohdana Šimčíková. Součástí Dne stromů v Brankách je i vyhlášení vítěze soutěže ve stavbě ptačích budek a krmítek.

„Projdeme se ale také upraveným parkem, prohlédneme si jeho ptačí obyvatele a zjistíme, čím jim můžeme přilepšit v zimním jídelníčku," dodala programová pracovnice. Tvůrčí dílna pak nabídne zájemcům možnost vyrobit si budky a krmítka, ozdobného ptáčka z dýhy nebo stromového skřítka z přírodních materiálů. Pořadatelem akce je Spolek pro obnovu zámeckého parku Branky.