Pod Pralesem zahrají meziříčští Docuku

Kdy: pátek 24. července od 19.00 hodin
Kde: Penzion Pod Pralesem v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích
Šestičlenná formace Docuku z Valašského Meziříčí bude v pátek 24. července dalším hostem letního hudebního seriálu Karlovské hudební léto.

Vystoupí na venkovním pódiu u Penzionu Pod Pralesem v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích. „Skupina Docuku vznikla před třinácti lety díky iniciativě zpěváka a hudebníka Jiřího Buksy," připomněl pořadatel pátečního koncertu Lubor Gášek z Penzionu Pod Pralesem.

Kapela se pohybuje na pomezí folkloru a bigbítu. „Písničky hledají muzikanti ve sbornících lidových písní nebo skládají vlastní. Čerpají přitom z odkazu moravské, slezské, polské, slovenské i balkánské lidové hudby," popsal Lubor Gášek.

Koncert oblíbené valašské kapely Docuku začíná v Penzionu Pod Pralesem v pátek 24. července od 19 hodin.

Hasiči se v Oznici poperou o bečky piva

Kdy: sobota 25. července
Kde: multifunkční centrum Oznice
Sportovně zábavní odpoledne připravují na nadcházející sobotu 25. července dobrovolní hasiči v Oznici. Pod názvem Oznický kopec se uskuteční u místního multifunkčního centra.

Příchozí se mohou těšit na bohatý program. K vidění bude například ukázka požárního útoku dětí. Uskuteční si ale také pivní štafeta, v níž se bude soutěžit o bečky piva.

Představí se také závodníci dorostu Sboru dobrovolných hasičů Oznice, kteří před několika dny přivezli cenné kovy republikového mistrovství.

Pro děti bude v sobotu připravený také skákací hrad a jiné atrakce. Nebude chybět občerstvení. Večer je připravená taneční zábava.

Oznický kopec 2015 začíná u multifunkčního centra v Oznici v sobotu v 15 hodin.

Nad Poličnou vzlétnou obří modely letadel

Kdy: sobota 25. července
Kde: letiště Poličná
Soutěž v akrobacii obřích leteckých modelů se uskuteční v sobotu v Poličné. Na místním letišti ji pořádají členové Modelářského klubu Zubří a Valašského leteckého klubu Valašské Meziříčí.

Dějištěm sobotních akrobatických letů modelů se stane zemědělské letiště v Poličné. „Přihlášeno je patnáct soutěžících z České republiky i ze zahraničí," prozradil předseda Valašského leteckého klubu Dan Jícha.

Soutěž v Poličné, která je pátým podnikem letošního mistrovství České republiky v letecké akrobacii modelů, rozdělili organizátoři do tří kategorií. Piloti absolvují povinnou, tajnou a takzvanou Freestyle, tedy volnou sestavu.

Povinnou sestavu piloti znají od začátku sezony, takže ji mají natrénovanou. Tajnou sestavu dostanou ráno před soutěží a musí se spolehnout na svůj um a na nápovědu, která jim diktuje jednotlivé obraty sestavy.

Divácky nejatraktivnější je volná sestava. „Při ní létají modely rychlostí až dvě stě kilometrů za hodinu. Nebo naopak, jak se říká, visí modely na vrtluli a využívají velkého tahu motorů," řekl Dan Jícha.

Součástí letu ve volném stylu je hudební doprovod za použití přídavných efektů, jako je kouř, barevné dýmovnice, stuhy na křídlech a podobně. Výkony účastníků soutěže v akrobacii obřích leteckých modelů ohodnotí porota.

Program leteckého akrobatického dne v areálu zemědělského letiště v Poličné začne v sobotu v 9 hodin. Výsledky pořadatelé ohlásí kolem sedmnácté hodiny. (dp)

Balatonem profrčí dračí lodě

Kdy: sobota 25. července od 9.00 hodin
Kde: přírodní koupaliště Na Stanochv v Novém Hrozenkově
Přírodní koupaliště Na Stanoch v Novém Hrozenkově ovládnou o víkendu dračí lodě. Druhý ročník závodu na hladině Balatonu pořádá oddíl Dračí dech z Hranic na Moravě.

Soutěže se zúčastní ženské a smíšené posádky lodí. „Přihlášeno jich je už osm. Stejně, jako při prvním ročníku," svěřila se za organizátory Dagmar Dohnalová.

Čistě mužská posádka ale mezi nimi, alespoň zatím, není. „Asi mají strach, že v konkurenci žen neobstojí," zavtipkovala organizátorka.

Desetičlenné posádky, jejichž tempo veslování určí bubeník, změří své síly na trati dlouhé 180 metrů. „Každá loď pojede minimálně třikrát. Soupeřit spolu budou v jedné jízdě vždy dvě lodi," poznamenala Dohnalová.

Dračí lodě se rozletí po hladině Balatonu v devět hodin ráno při tréninkových jízdách. Vlastní závod odstartuje hodinu po poledni. Vítěz zvedne pohár nad hlavu kolem třetí hodiny odpoledne. (dp)

Brdisko pořádá sobotu plnou zábavy

Kdy: sobota 25. července od 15.00 hodin
Kde: myslivecká chata v Liptále
Na Myslivecké odpoledne se mohou o víkendu těšit obyvatelé Liptálu. Akci pořádá místní Myslivecké sdružení Brdisko.

Hlavním lákadlem vyznavačů a milovníků Hubertova cechu jsou zvěřinové speciality. „Připravili jsme ale také řadu soutěží o hodnotné ceny. Pro děti i dospělé. Například v hodu sekerou, řezání hrbaňú na čas a podobně," těší se předseda liptálských myslivců Stanislav Smilek.

Účastníkům odpoledne ve společnosti myslivců k poslechu a tanci zahraje skupina 1+1 z Liptálu.

Myslivecké odpoledne v Liptálu se uskuteční v sobotu u myslivecké chaty. Začne v 15 hodin. (dp)

Ve skanzenu vzdají hold sklářským mistrům

Kdy: sobota 25. července
Kde: Valašské muzeum v přírodě
Nadcházející poslední červencová sobota v Mlýnské dolině rožnovského Valašského muzea v přírodě se ponese ve znamení sklářství.

Pracovníci skanzenu připomenou současnost i historii tohoto řemesla na Valašsku. Návštěvníci nejen uvidí, ale budou si také moci sami vyzkoušet foukání skla, broušení a rytí do skla, tvorbu mozaiky nebo vitráže.

V jedenáct a ve čtrnáct hodin se v budově Živého domu uskuteční přednášky Kamily Valouškové, kurátorky Muzea regionu Valašsko, které budou zaměřené na historii sklářství v této oblasti. K vidění bude rovněž práce skláře Davida Černého ze Starých Splavů. „Jako jeden z mála sklářů vlastní přenosnou venkovní pec, která váží čtyři sta kilogramů a kterou k nám přiveze," prozradila organizátorka Milena Bahounková. Od tří hodin odpoledne pak vystoupí Dechová hudba Kotáranka.

Program Sklářské soboty je připravovaný ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou ve Valašském Meziříčí. Její žáci také ve skanzenu vystaví své výrobky.

Lešenští hasiči slaví 130 let

Kdy: sobota 25. července od 12.30
Kde: zámecký park v Lešné
Hasiči v Lešné o víkendu oslaví v zámeckém parku 130. výročí založení hasičského sboru.

Oslavy začnou půl hodiny po poledni cvičením v dálkové dopravě vody. „Zúčastní se jej patnáct jednotek i z okolních vesnic," těší se starostka hasičů v Lešné Helena Hegarová.

Od tří hodin odpoledne začne další program. Předvede se Železný Zekon, návštěvníci zhlédnou ukázku zásahu historickou stříkačkou, představí se jim vítěz Zlatého šlágru Radek Žalud a skupina Sysli. „Pro děti je připraven skákací hrad, malování na obličej a další," dodala Hegarová. Pro návštěvníky oslav je v zámku Lešná připravena výstava hasičských modelů, fotografií a pohárů. V parku se lidé seznámí se současnou i historickou technikou.

Oslavy začnou v sobotu 
ve 12.30 hodin. (dp)

Noční představení v zámku Lešná 

Kdy: 20.00, 21.00 a 22.00 hodin
Kde: zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Čeká vás hrůzostrašný příběh podle historické události POSEDLOST MARKÝZE ARTHURA aneb Ze života nejlepšího šermíře Habsburské říše hraběte Štěpána Viléma Kinského. Představení je spojeno se soutěží o ceny a doprovodným programem hvězdářů ze Vsetína.

Z jiného regionu

41. Letní filmová škola v Uherském Hradišti

Kdy: 24. července až 1. srpna
Kde: Uherské Hradiště
Celé dění sledujeme ZDE

PROGRAM PRO NEAKREDITOVANÉ návštěvníky