Dobrodružství kriminalistiky ukáže kriminalistické metody

Kdy: výstava trvá až do 13. března
Kde: Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí

Vývoj v jednotlivých odvětvích kriminalistické a znalecké činnosti představí výstava nazvaná Dobrodružství kriminalistiky. Zájemci ji mohou navštívit v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí.

Na vzniku expozice se kromě meziříčských muzejníků podílel také Kriminalistický ústav Praha. „Návštěvníci uvidí předměty z trestné činnosti, padělky obrazů malířů Jana Zrzavého či Kristiána Kodeta. K dalším exponátům patří nejrůznější předměty, jako plyšové hračky, sošky, lis na těsto a další, které byly zneužity k pašování drog," představil jen malou část výstavy mluvčí Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí Ondřej Smolka.

Výstavu Dobrodružství kriminalistiky zahájí její organizátoři v Muzejním a galerijním centru ve Valašském potrvá ve středu v 18 hodin. Navštívit ji je pak možné do 13. března.

Moštárnou zavoní hňápané zelé, lidé vyberou to nejchutnější

Kdy: sobota 23. ledna
Kde: hospoda Na Moštárně ve Vsetíně

Patnáctý ročník soutěže O najlepší hňápané zelé připravují na sobotu 23. ledna členové Spolku pro zachování valašských tradic.

Jak už se stalo zvykem, degustační klání se uskuteční v hospodě Na Moštárně ve vsetínské městské části Jasenka. „Vzorky zelí mohou zájemci přinášet na moštárnu po celý příští týden, vždy po šestnácté hodině. Nejpozději pak v sobotu, tedy v den soutěže, do třinácti hodin," přiblížil místostarosta Spolku pro zachování valašských tradic Ladislav Jelínek. Vzorkem se rozumí jedna sklenice zelí o objemu 0,7 litru.

Startovné do soutěže činí sto korun. Hodnocení přinesených vzorků začne ve 14 hodin. Degustátoři budou sledovat vzhled zelí a posuzovat jeho vůni a chuť. Pro majitele tří nejlépe hodnocených vzorků připravují pořadatelé ocenění.

Odměna čeká také na toho, kdo si mezi vzorky na stole pozná vlastní zelí. „Z tohoto důvodu není přípustné, aby zelí navíc obsahovalo jakékoliv jasně poznatelné ingredience. Například mrkev či kopr a podobně," zdůraznil Jelínek.

Odpoledne budou hostům hospody Na Moštárně zpříjemňovat hudbou a zpěvem harmonikáři. Pořadatelé slibují také bohaté občerstvení.

Soutěž O najlepší hňápané zelé se koná na Jasence ve Vsetíně v sobotu 23. ledna od 14 hodin.

Další akcí Spolku pro zachování valašských tradice bude 20. února ve vsetínském Domě kultury soutěž O najlepší valašskú slivovicu spojená s pasováním nových rytířů Řádu modré trnky.

Jakub Čermák nabídne 
své básně ve folkovém hávu

Kdy: sobota 23. ledna v 19.00 hodin
Kde: Schlattauerova kavárna ve Valašském Meziříčí

S repertoárem básníka Jakuba Čermáka (Cermaque) se mohou seznámit návštěvních Schlattauerovy kavárny ve Valašském Meziříčí.

Organizátoři akce pro ně připravují představenku jeho folkové desky. „Jeho krásné a poetické písničky se dívají na svět pozitivně a zahánějí všechno negativní," řekl za organizátory Jaroslav Kneisl.

Repertoár Jakuba Čermáka doprovodí na koncertě klarinetista Kaia Mach a talentovaný švédský multiinstrumen­talista Christopher Strandh.

Schlattauerova kavárna v gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí nabídne vystoupení uvedené trojice 23. ledna od 19 hodin.

Vsetínská kapela Vrkoč ohlásila derniéru, odehraje ji v klubu Tři opice

Kdy: sobota 23. ledna v 21.00 hodin
Kde: klub Tři opice

Po více než patnácti letech odchází z valašské hudební scény vsetínská folkrocková kapela Vrkoč. S posluchači se rozloučí posledním koncertem nadcházející sobotu 23. ledna v hudebním klubu Tři opice ve Vsetíně.

Vrkoč, to je silný pramen vlasů, název několika rybníků nebo také přírodní památka v Ústí nad Labem. Jmenuje se tak ale též jedna z nejdéle koncertujících vsetínských kapel, která své prapočátky datuje do roku 2000.

U zrodu pozdějšího folkrockového kvintetu stál autorský písničkář Dušan Trličík s tehdejším kontrabasistou vsetínské skupiny Gympleři Danielem Káčerem. Postupně se sestava rozrostla o klarinetistu Jana Holeňu, bubeníka Libora Fialu a houslistu a mandolinistu Michala Burdu. Daniela Káčera později na postu basisty nahradil Zbyněk Hurtík.

Kapela hrála na desítkách koncertů a festivalů, na svém kontě má také tři autorské desky. Nyní se rozhodla aktivní kariéru ukončit. „Ještě nevím, zdali se jedná pouze o poslední koncert nynější sestavy, nebo o definitivně poslední koncert Vrkoče. Zatím ale vše naznačuje, že to bude opravdu koncert poslední," řekl kapelník a výhradní autor repertoáru Vrkoče Dušan Trličík.

Rozlučkový koncert kapely Vrkoč se koná ve vsetínském klubu Tři opice v sobotu 23. ledna od 21 hodin.

Vsetínské Divadlo v Lidovém domě zve na premiéru veselohry Manželský poker

Kdy: sobota 23. ledna v 19.00 hodin
Kde: Lidový dům ve Vsetíně

Novinku ve svém repertoáru, situační komedii Manželský poker francouzského dramatika Marca Camolettiho, představí v sobotu 23. ledna na své domovské scéně herci vsetínského Divadla v Lidovém domě. Premiéra začíná v 19 hodin.

Režie se opět chopil Pavel Rejman, který v posledních letech s divadelním souborem z Lidového domu nazkoušel velmi úspěšná představení Světáci či Limonádový Joe. (více čtěte ZDE)

Ve vsetínské sokolovně připraví tradiční karneval pro děti

Kdy: sobota 23. ledna v 15.30 hodin
Kde: TJ Sokol Vsetín

Tradiční karneval pro nejmenší se uskuteční v sobotu 23. ledna odpoledne v sokolovně ve Vsetíně. Organizují jej pracovníci vsetínského Rodinného a mateřského centra a členové místní Tělocvičné jednoty Sokol.

Pořadatelé po celé budově rozmístí stanoviště, na kterých si budou děti moci vybrat z řady zábavných aktivit. Čeká je ruční tvoření, malování i hry. Při příchodu na karneval získá každý malý návštěvník kartičku s rozmístěním jednotlivých zastavení. Na tuto kartičku pak za plnění úkolů bude získávat razítka.

Kromě stanovišť s aktivitami se mohou děti těšit také na sportovní stanoviště a taneční sál. „Program karnevalu navíc zpestří vystoupení taneční skupiny All Style Unit a gymnastického oddílu TJ Sokol Vsetín. Chybět nebude ani oblíbená tombola," prozradila Renata Trličíková z Rodinného a mateřského centra.

Vstupné na karneval je symbolické – dospělí zaplatí čtyřicet korun, za děti se vybírá desetikoruna. „Prosíme návštěvníky, aby si na akci přinesli přezůvky nebo návleky, protože v budově není dovoleno pohybovat se ve venkovní obuvi," upozornila vedoucí pořádajícího mateřského centra Pavla Fojtíková.

Dětský karneval začíná ve vsetínské sokolovně v sobotu 23. ledna v 15.30 hodin.

Valašští fotografové Jurečka, Skýpala a Vrážel vystavují ve zvonici

Kdy: sobota 23. ledna ve 14.00 hodin
Kde: IC Zvonice na Soláni

Výstavu tří valašských fotografů je možné od soboty zhlédnout ve Zvonici na Soláni.

Expozice nazvaná Krajina a lidé nabízí návštěvníkům ukázku z prací s fotoaparátem Jiřího Jurečky, Vladimíra Skýpaly a Josefa Vrážela. „Každý z nich k tvorbě přistupuje odlišným způsobem. Osobitě zachycují valašskou krajinu a život v našem svérázném regionu . Také v tom je výstava zajímavá," řekla Valašskému deníku, který je mediálním partnerem výstavy, pracovnice Informačního centra Zvonice na Soláni Alena Vašutová.

Vernisáž začíná v sobotu ve 14 hodin.

Metalové kapely z Moravy ovládnou 
o sobotní noci meziříčský M-klub

Kdy: sobota 23. ledna ve 20.00 hodin
Kde: M-klub ve Valašském Meziříčí

Na letošní první dávku tvrdé hudby se mohou těšit příznivci metalu ve Valašském Meziříčí.

„Do města o víkendu přijede hranická parta Silent Stream of Godless Elegy, Eponine z Brna a havířovská kapela Postcards from Arkham," prozradil mluvčí Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí Ondřej Smolka.

Metalové večírky se již staly v M-klubu téměř tradicí a každý měsíc představují ty nejlepší tuzemské i zahraniční kapely tohoto žánru.

Sobotní večer ve znamení tvrdé muziky v meziříčském M-klubu začne ve 20 hodin.

Krhované poprvé okoštují pálenky 
ve svém, v Paláci kultury a sportu

Kdy: sobota 23. ledna v 16.00 hodin
Kde: Palác kultury a sportu v Krhové

Vůně valašské pálenky se o víkendu ponese Krhovou. Zdejší tělocvična, která je označována za Palác kultury a sportu, se totiž stane svědkem I. Krhovského koštu slivovice.

Zájemci o účast v klání odevzdají jako přihlášku do soutěže půl litru pálenky. „Vyhlášeny jsou tři kategorie. Trnková, jablečná a ostatní druhy zařadíme do třetí kategorie," uvedl organizátor akce Daniel Malík.

Soutěžní vzorky v čiré skleněné půllitrové lahvi jsou pořadatelé připraveni přijímat v Paláci kultury a sportu v sobotu od 14 do 16 hodin.

Pro návštěvníky zápolení připravili organizátoři také něco dobrého k zakousnutí. „Ke koštu a dobré náladě zahraje Cimbálová muzika od Meziříča," dodal Malík.

První Krhovský košt slivovice v Paláci kultury a sportu v Krhové se uskuteční v sobotu. Pro veřejnost je akce přístupná od 16 hodin.

Pozvánka na příští týden

Řidič autobusu pobeseduje 
o své svatební cestě do Íránu

Kdy: úterý 26. ledna v 9.30 hodin
Kde: Denní stacionář Slunečnice Charity Svaté rodiny v Halenkově

Cestovatelskou přednášku připravuje pro příznivce exotických dálek Charita Svaté rodiny v Novém Hrozenkově.

„O svatební cestě Íránem, staré Perské říši, povypráví návštěvníkům besedy náš zaměstnanec a řidič sociálního autobusu Miroslav Suchan z Valašských Klobouk," prozradila pracovnice novohrozenkovské Charity Ludmila Heriánová.

Cestovatelská beseda se uskuteční 26. ledna od 9.30 hodin v Denním stacionáři Slunečnice Charity Svaté rodiny v Halenkově. (dp)