U Průmyslovky chystají grilovačku, noční koupání i film

Kdy: pátek 31. července20.30 hodin
Kde: Letní kino u koupaliště U Průmyslovky ve Vsetíně
Letní kino přímo u bazénu si mohou tento pátek užít návštěvníci koupaliště U Průmyslovky ve Vsetíně.

Na programu bude česká komedie z prostředí venkovského fotbalu Okresní přebor. „V průběhu večera se bude také grilovat a zájemci se mohou za svitu svíček koupat v bazénu, který je vyhřívaný tepelnými čerpadly," pozvala Gabriela Hučíková ze společnosti Vsetínská sportovní.

Připomněla, že páteční akce je jedním z letních programů, které na letošní sezonu pracovníci Vsetínské sportovní připravili. Dalšími jsou programy pro děti, cvičení ve vodě i na souši, nebo sportovní odpoledne.

Vstupné na páteční akci činí 30 korun. Promítání začíná deset minut před půl devátou večerní.

V Prostřední Bečvě ochutnají guláš a pivo

Kdy: pátek až neděle 31. července až 2. srpna
Kde: areál Zavadilka v Prostřední Bečvě
Guláš a pivo, pivo a guláš. A mezi tím dechovka, country nebo folk a také bohatý výběr steaků a uzených specialit. Taková jsou lákadla Dnů guláše a piva, které o víkendu hostí areál Zavadilka v Prostřední Bečvě. „Uvaříme celkem sedm druhů gulášů. Od klasického hovězího až například po kančí nebo formanský," řekla spoluorganizátorka akce Eva Kuběnová. Součástí Dnů guláše a piva v Prostřední Bečvě je soutěž ve vaření guláše nazvaná Zavadilský kotlík.

O dobrou náladu se postupně postarají zpěvák Zbyněk Terner, vsetínská folková skupina Veselá bída, kapely Astmatic, Navalentým, Levandulové trio a Abba Stars revival.

V neděli hodinu po poledni odstartuje u příležitosti 125. výročí založení dechovky Horňané hudební festival. Spolu s kapelou Horňané se představí také Záhořané, Trnkovjanka a Zdounečanka.

Páteční program Dnů guláše a piva v areálu Zavadilka v Prostřední Bečvě začne v 15 hodin. Pokračovat bude v sobotu od 14 hodin a v neděli od 13 hodin.

Ve skanzenu se uskuteční Den řemesel a setkání kovářů

Kdy: sobota 1. a neděle 2. srpna
Kde: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Oslavou poctivého řemesla a jeho mistrů bude víkendový program ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V sobotu a neděli se tady koná 25. ročník Dne řemesel a setkání kovářů.

Návštěvníci Dřevěného městečka budou moci obdivovat um více než sto padesáti řemeslníků. Mezi nimi bude na šedesát kovářů, dále kameníci, klempíři, bednáři a mnozí další.

„K vidění budou staré způsoby zpracování a opracování dřeva, například výroba štípaných plotů, žebříků, sudů, oken a dveří, loukoťových kol a násad nářadí," uvedla Pavlína Polášková z Valašského muzea v přírodě.

Řemeslníci také předvedou výrobu ručně štípaného šindele a pokrývaní střech, výrobu cihel a kachlí i opracování kamene. Zpestřením budou ukázky drátování, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře, soustružníka či kartáčníka. „Návštěvníci si sami vyzkouší oplétání demižónů, práci na tkalcovském stavu, nebo pletení slaměných ošatek," vyjmenovala Pavlína Polášková.

Na své si přijdou i příznivci starých strojů. K vidění budou unikátní benzínové motory pohánějící štípačku a cirkulárku. V provozu bude i stodvacetiletý parní stroj.

V historické budově radnice bude mistr stavitel projektovat se svým kresličem stavební výkresy. „Vystavíme také projekt na obnovu jídelny Libušín a do turistických deníčků bude pro děti připraveno razítko s logem programů," upozornila Polášková.

Velký prostor dostanou kováři, kteří se sjedou z celé České Republiky. Dva dny budou předvádět techniky zpracování železa na mnoha výhních a kovadlinách. Atraktivní bude ukázka podkování koní ve fojtském dvoře a výroba podkov. Ve vestibulu Janíkovy stodoly pak muzejníci vystaví kovářské práce z minulých let.

Na palouku Dřevěného městečka si užijí hlavně děti. Budou si moci postavit dřevěnici a také si zasoutěžit. „Zručnost malí i velcí vyzkouší v sekání, řezání, zatloukání hřebíků, v jízdě na dřevěných koníčcích či při zdobení perníčků. Nebudou chybět sokolníci s dravci, ve stáncích Lesů ČR se budou konat vědomostní soutěže s lesnickou tématikou," doplnil k bohatému programu ředitel Valašského muzea Jindřich Ondruš.

O kulturní doprovod se na víkendovém setkání řemeslníků a kovářů postarají dechová hudba Galička, folklorní soubor písní a tanců Drevár a Dudácká muzika Hudci z pasek.

V neděli v 15 hodin vyvrcholí hudební víkendový program koncertem vizovické kapely Fleret v komorním amfiteátru Dřevěného městečka.

Pětadvacátý ročník Dnů řemesel a setkání kovářů připravuje Valašské muzeum v přírodě za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a ve spolupráci s Lesy ČR – Lesní správou Rožnov pod Radhoštěm.

V Zubří se předvedou freestyloví bikeři

Kdy: sobota 1. srpna od 9 hodin
Kde: Bikepark Zubří
Freestylové cyklisty z celé České republiky i ze zahraničí budou moci v sobotu 1. srpna sledovat návštěvníci bikeparku v zuberské místní části Březovec.

Uskuteční se tam sedmý ročník freestylového závodu zvaného Hcore Contest. Na soutěži se podle odhadu organizátorů představí asi šest desítek jezdců. Vstup na akci je zdarma.

Atraktivní adrenalinová zábava začne v devět hodin ráno. Závodit se bude v kategoriích bmx a horských kol, chybět nebude ani pitbike exhibice, pumptrack jam nebo hiphopové taneční vystoupení. Kvalifikace hlavních závodů začíná v 15 hodin, finálové jízdy uvidí diváci o půl páté odpoledne. Na večer připravují pořadatelé Hcore Contestu hudební vystoupení. Publiku se představí skupiny Sunsettrail, Overhype, Retarded Fish nebo Deviate Me.

V Jurkovičově altánu zahrají jazzmani

Kdy: neděle 2. srpna od 16 hodin
Kde: Jurkovičův altán v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí
Skupina Deep-m-ocean složená z trojice mladých valašských jazzových hudebníků vystoupí v neděli 2. srpna v Jurkovičově altánku v parku u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Posluchačům představí především autorské skladby, ale také své vlastní úpravy oblíbených jazzových hitů. Velký prostor má při vystoupeních kapely Deep-m-ocean také improvizace.

Výrazným prvkem tria je kytara v podání José De La Hoze, rytmickou sekci tvoří bubeník Petr Nohavica a Martin Gerla střídající baskytaru a kontrabas.

Koncert kapely Deep-m-ocean začíná v Jurkovičově altánku ve Valašském Meziříčí v neděli od 16 hodin.