Jablůnčané oslaví v sobotu dvě výročí

Kdy: sobota 27. června ve 13.00 hodin
Kde: u Obecního úřadu v Jablůnce
Hned dva pádné důvody k oslavám mají letos v Jablůnce na Vsetínsku. Obyvatelé dvoutisícové vesnice si připomínají 510. výročí jejího vzniku, sto dvacet let od svého založení slaví také místní dobrovolní hasiči.

Hlavní oslavy obou jubileí připadají na nadcházející sobotu. Začnou ve 13 hodin u Obecního úřadu v Jablůnce slavnostním předáním stuhy k historickému praporu. „Následovat bude průvod hasičů k hasičské zbrojnici, kde si lidé prohlédnou historickou i současnou hasičskou techniku a ve zbrojnici výstavu fotografií," přiblížil starosta Jablůnky Čeněk Hajný.

O půl třetí začne další program oslav na výletišti za hasičskou zbrojnicí. Vystoupí v něm děti z mateřské školy a žáci ze Základní školy Jablůnka, zazpívá také František Segrado. Od sedmnácté až do dvaadvacáté hodiny pak bude k tanci a poslechu vyhrávat Dechová hudba Lužňanka.

Součástí oslav bude také výstava výtvarných prací dětí 
z mateřské i základní školy a místních lidí. Otevřená bude v sobotu i neděli v zasedací síni obecního úřadu. Vždy od 10 do 17 hodin. „Obyvatelé Jablůnky, kteří se chtějí se svými výtvarnými či rukodělnými pracemi výstavy zúčastnit, je mohou do zasedací síně doručit v pátek mezi třináctou a sedmnáctou hodinou," vyzval starosta Hajný.

Prlov ožije tradičním Ovčáckým dnem

Kdy: sobota 27. června od 10 hodin
Kde: okolí obecního úřadu v Prlově
Výstava ovcí, jejich stříhání nebo práce s ovčáckými psy. To všechno, ale i mnohé další je připraveno pro návštěvníky sobotního Ovčáckého dne v Prlově na Vsetínsku.

Na tradiční valašské akci nebude chybět řemeslný jarmark a řemeslné dílny. Děti i dospělí si například vyzkouší zpracování vlny. Dozvědí se, jak se vlna spřádá, tká a plstí. Organizátoři nachystali i soutěž v předení na kolovrátku. Do Prlova přijede také koželuh, dráteník a další.

Pro gurmány uvaří kuchaři valašské a slovenské jehněčí speciality. Připravena je i tradiční soutěž v pojídání halušek, ale také ochutnávka jídel oceněných značkou Regionální potravina Zlínského kraje.

O dobrou náladu se při Ovčáckém dni na Valašsku v Prlově postará několik kapel. Vystoupí dětský folklorní soubor Valášek z Lužné, zahraje vsetínská kapela Dareband, cimbálová muzika Valašsko a Prlovští heligonkáři.

V Kelči pořádají třídenní slavnosti

Kdy: pátek 26. až neděle 28. června
Kde: kostel svatého Petra a Pavla a kulturní dům v Kelči
Třídenní slavnosti připadají letos v Kelči na poslední červnový víkend. Na návštěvníky čeká bohatý program.

V pořadí devatenácté oslavy města Kelč zahájí v pátek 26. června večerní koncert sourozenců Ulrychových v kostele svatého Petra a Pavla.

Také sobotní odpoledne a noc budou plné hudby. Na pódiu před místním kulturním domem se postupně vystřídají Ivan Mládek se svým Banjo bandem, kapela The Dust, Eddie Stoilow a Ellán revival. „Koncerty zakončí ohňostroj a po něm začne taneční zábava se skupinou Mop-rock z Náchoda," přiblížil místostarosta Kelče Jaroslav Orel.

V neděli vystoupí děti z mateřské školy, country tance předvede Ruty Šuty Kelč. Děti pobaví klaun a zahrají také kapely Michal Tučný revival band a Hec.

Součástí Kelečských slavností je bohatý doprovodný program. Připravené jsou výstavy Kelečský poklad, o kelečském dýmkařství i expozice chovatelů drobného zvířectva. Chybět nebudou ani kolotoče a prodejní stánky s jarmarečním zbožím.