Více než stovka přítomných v sále sleduje předtančení hosta večera – Valašského krúžku písní a tanců Rusavjan z Rusavy. Jeho cimbálová muzika pak zve k tanci.

V této roli se rusavští muzikanti střídají s kolegy z cimbálovky souboru Javořina. Nalákat hosty bálu na parket není pro muzikanty žádný problém. „Bál má dlouhou tradici, v současném souborovém složení jej ale pořádáme potřetí. Letos je návštěva největší," je spokojená vedoucí Javořiny Helena Halamíčková.

Spokojená o to více, že se všichni přítomní výborně baví. A to je zlatý hřeb večera teprve čeká. Je tradicí, že si tanečníci z Javořiny vždy připraví překvapení. V minulých letech to bylo třeba cirkusové číslo či tance z různých koutů světa. „Chceme na plese vždy ukázat i něco jiného než folklor," vysvětluje Helena Halamíčková.

Po jedenácté hodině tak na parket vtrhnou tanečníci nejprve jako rozverní maturanti a předvedou divoký rokenrol. Během scénky několikrát vymění převleky a diváci si vychutnají i jiné tance. Od veselého charlestonu až po vášnivé tango. „Bylo to skvělé, výborně připravené," ozývá se více než zasloužená chvála od přihlížejících, kteří se na první pohled velmi dobře baví – folklorem a cimbálovkou i připraveným překvapením. A to je cíl, kterého chtěli členové souboru Javořina dosáhnout především.