„Můžete ji potkat v džínsách a teniskách, ale je to dáma. Mohou vás zmást její dlouhé blond vlasy, ale v duši a srdci jí plane oheň argentinského tanga. Ano, její hudební tvorba kombinuje blues, soul, rock and roll a tango,“ říká o královně argentinského blues dramaturg meziříčských jazz & bluesových dnů Karel Prokeš.

Lásku k hudbě získala Vanesa Harbek v rodině. Její otec, klavírista, odhadl míru jejího talentu a zapsal ji na lekce klavíru.

„Studovala Bacha a Chopina, ale v jedenácti letech našla v otcově diskotéce nahrávky Erica Claptona a objevila nekonečně jiný svět. Oznámila otci, že končí s klavírem, bude hrát na kytaru a miluje blues,“ přiblížil Karel Prokeš.

Nicméně, její studia tím neskončila. Vanesa Harbek je přírodní talent s akademickým vzděláním na hudebním oboru Katolické univerzity UCA v Argentině.

„Má všestranně využitelný, elastický hlas a kytarovou techniku od pánaboha, což v součtu s autentickým projevem vytváří dokonalou kombinaci a řadí ji ke špičkovým koncertním i studiovým umělcům,“ tvrdí Karel Prokeš.

Vanesa Harbek sdílela pódia s řadou předních argentinských i světových hudebníků. Se svým pojetím blues procestovala Argentinu, hrála v řadě zemí latinskoamerického kontinentu, včetně mezinárodních jazzových festivalů v Mexiku, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii a Chile. V poslední době se představila v Německu, Itálii, vděčné publikum našla v Polsku.

Na svém účtu má nyní dvě alba, obě nahraná v Argentině: jedno studiové a jeden koncertní set.

„Nedávno Vanesa nahrála nové album High Heel Tango, na němž s ní spolupracoval Łukasz Gorczycą. Jak už název napovídá v silné vrstvě skvělé hudby tentokrát dominuje tango,“ upozornil Karel Prokeš.