Lákadlem pro stovky návštěvníků se staly nejen české, ale i uznávané zahraniční kapely. Až na sobotní závěr, kdy se nad Valašským Meziříčím přehnala krátká bouře, počasí festivalu Hrachovka letos přálo. Návštěvníkům pořadatelé připravili opravdu chutná hudební sousta: mezi českými skupinami byl velký zájem o Support Lesbiens, Priessnitz, nebo Tata Bojs, na alternativní scéně zase zářila Natálie Kocábová a další hudebníci.

Už v pátek dokázali publikum roztančit britští I Am X a v sobotu Zoot Woman s půvabnou baskytaristkou Beatrice Hatherley. Těžkou hlavu dělali zvukařům temperamentní mladíci Chikinki, rovněž z Británie. Těm při jejich divoké show každou chvíli padaly mikrofony se stojany na zem, ale zejména mladší fanoušci byli nadšení. Mezi další bonbónky patřila metalová kapela Therapy? ze Severního Irska, hrající od roku 1989.

„Denně festival navštívily asi čtyři tisícovky lidí, počasí tentokrát vyšlo na jedničku,“ hlásila z neustálého shonu už ochraptělá Anna Štětinová, tisková mluvčí festivalu. Loni se Hrachovka musela potýkat právě s nepřízní počasí. Značný nápor představovala akce nejen pro organizátory, ale i pro tým zabezpečující konání festivalu. „Jsme tady jako brigádnice už od středy a zvládáme to poměrně dobře.

Naše práce není tak náročná, kluci to mají horší, dělají fyzicky těžší práce. Jediné, co nám vadí, je spaní ve stanech, lidé se baví dlouho do noci, navíc je tady spousta lákadel a zábavy, čemuž se těžko odolává, takže jsme celkem nevyspané,“ svěřily se unavené, ale v dobré náladě Sabrina Kedroňová a Dagmar Čechmánková.

Bavit se návštěvníci mohli také na diskotéce, v čajovnách a připraveny byly i soutěže, z nichž sběr kelímků o ceny patřil mezi ty kurióznější, ale určitě prospěšné. S průběhem dvoudenního festivalu byli spokojení i policisté, kromě drobných přestupků a jedné krádeže zasahovat nemuseli. „Neznámý pachatel odcizil ze stanu, v němž spal pár z Mladé Boleslavi ledvinku. V té bylo údajně více než deset tisíc korun a mobilní telefon,“ informovala policejní mluvčí Lenka Javorková.