V Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí se totiž od 7. února do 30. března bude konat jeho autorská výstava. Působivému galerijnímu prostoru bývalé vězeňské kaple by měl vévodit právě sošný dívčí akt z černě patinované pálené hlíny. Smyslně půvabné figurální dílo v nadživotní velikosti s plnými pevnými objemy a pružnými údy vyjadřuje gesty a výrazem zároveň cudnost i rozvernost exotického modelu. Z díla čiší čistá radost ze senzuálních požitků – ruce i nohy vztahuje koupající se žena k nebesům a nastavuje je pomyslnému vodopádu slunečních paprsků… Smyslně se protahuje nebo je vzpíná v adoračním gestu a vzdává hold přírodním živlům vulkanického ostrova…? Přijďte na výstavu a možná sami odhalíte tajemství této cizokrajné krásky!

Exotický je i název výstavy „Aloha", neboť je to havajský pozdrav s láskyplným poselstvím… V havajštině slovo „aloha" znamená lásku, cit, soucit, slitování, mír a údajně je odvozen od slov „alo" (blízkost, sdílení…) a „ha" (vdechnutí života).

Inspirace „státem Aloha" přetrvává v tvorbě sochaře Pavla Drdy od podzimu 2011, kdy na pozvání přítele mohl navštívit Havaj a podlehnout kouzlu tichomořského ostrova (i jeho mýtů) a vychutnat si blahodárné účinky této občerstvující oázy duše i těla. A snad lze předpokládat, že intenzivní dojmy a prožitky z tamějšího pobytu budou v umělcově díle doznívat ještě nějaký čas…

Kromě keramických plastik a reliéfů (nejen s havajskými motivy) od akad. sochaře Pavla Drdy bude na výstavě Aloha prezentován i časosběrný seriál černobílých fotografií. Jeho autorem je vsetínský fotograf Robert Goláň, který sochaře a proměny tvůrčí atmosféry v jeho ateliéru dokumentuje více než deset let.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 6. 2. 2014 v 18 hodin ve valašskomeziříčské Galerii Kaple; v programu vystoupí kapela Koně a prase.

close Sochař Pavel Drda s Robertem Goláněm v ateliéru na Bystřičce, 16. 1. 2014 zoom_in

Sochař Pavel Drda s Robertem Goláněm v ateliéru na Bystřičce, 16. 1. 2014. FOTO: Archiv Pavla Drdy

Autor: Olga Mehešová, historik umění MRV, Vsetín