Narozdíl od převážné části dnešních festivalů se jeho pořadatelé ze vsetínské skupiny Dareband rozhodli nevsadit na multižánrovost a tím širší divácký záběr. Naopak chtějí působit na tu část publika, které je blízký folklor a lidová muzika vůbec.

Třetí ročník festivalu Darebandfest se uskuteční nadcházející sobotu 16. června ve Vsetíně, Horní Jasence. Na otázky nejen o letošním festivalovém menu v rozhovoru pro Valašský deník odpovídal dramaturg akce a kapelník pořádající skupiny Dareband Jiří „Dareba" Václavík.

Jak vůbec vznikla prvotní myšlenka uspořádat ve Vsetíně nový festival? Co bylo hlavním podnětem?

Myšlenka uspořádat Darebandfest se zrodila s jediným cílem, vyplnit žánrovou mezeru mezi u nás již existujícími festivaly. Na Darebandfestu totiž můžou vystoupit pouze kapely hrající folklor, nebo ty, které z něj ve své tvorbě čerpají. Pouze jediná kapela na každém ročníku má výjimku a může hrát jiný žánr.

Ještě něco dalšího vedle žánru promlouvá do toho, které kapely pozvat či nepozvat?

Samozřejmě do konečného rozhodnutí promlouvá také kvalita jednotlivých kapel a také jejich finanční požadavky a časové vytížení. Mnohdy je nutné domlouvat se skupinami už rok dopředu, jinak není šance je na festival dostat.

Na co se můžou diváci na třetím ročníku Darebandfestu těšit? Kam a kdy mají dorazit?

Třetí ročník se uskuteční nadcházející sobotu 16. června na hřišti v areálu bývalé školy na Horní Jasence ve Vsetíně. Program začíná ve třináct hodin. Divákům se představí desítka skupin z České republiky i Slovenska. Mezi jinými RukyNaDudy z Frenštátu, V hnízdě rej ze Slovácka, ostravský Šajtar či Domino z Olomouce. Valašsko zastoupí Staré gatě z Rožnova, meziříčská kapela Docuku a domácí Dareband. Večerní koncert obstará Tomáš Kočko a jeho Orchestr. Přestávky mezi účinkujícími zcela jistě příjemně vyplní pěvecký soubor Karlovjanky, Trombitáši Bratia Štefánikovci ze Slovenska předvedou své fujary, píšťalky a trombity.

Na kterého účinkujícího se osobně nejvíce těšíte?

Asi největší překvapení pro mne bude folklor rocková kapela Šajtar, ale těším se úplně na všechny.

Tím nejdůležitějším je na festivalu určitě hudba. Doplní ji nějaký doprovodný program, občerstvení a podobně?

Ve stáncích budou k dostání upomínkové předměty Darebandfestu. Lidé by si také neměli nechat ujít jedno překvapení festivalu Dareband wood revival. A co se hladovějících týče, krom jiných valašských pochoutek se bude podávat zvěřinový guláš.

Koho by sis přál do budoucna vidět mezi účinkujícími festivalu, pokud to bude možné?

Na to se těžko odpovídá. Budoucnost festivalu je ve hvězdách i proto, že je stále těžší shánět peníze. Je tedy možné, že se další ročníky budou muset obejít bez hvězd minulých ročníků, jakými byli sourozenci Ulrychovi a Javory, Pavel Dobeš, Vašek Koubek a podobně. To však ale ani není myšlenka festivalu. Cílem je spíše Valachy seznámit s novými soubory, hrajícími lidovou muziku. Festival je o setkání, pohodě a kamarádství.

Fakta o třetím ročníku festivalu Darebandfest:

Datum konání: 16. června 2012

Místo konání: Vsetín, Horní Jasenka, areál bývalé školy

Čas začátku: 13:00 hodin

Vstupné: 150,- Kč (v místě konání); 100,- Kč (v předprodeji v trafice Berta v budově hotelu Vsacan ve Vsetíně)