První pokus uspořádat ve Vsetíně přehlídku lidskoprávních dokumentárních filmů Jeden svět pod hlavičkou společnosti Člověk v tísni se uskutečnil před deseti lety. Obnovenou premiéru si znovu odbyl až vloni.

Už bez dalšího výpadku se letos do jeho dalšího pokračování opět vrhli členové Vsetínského fóra s podporou řady dobrovolníků.

„Festival má velmi zajímavou myšlenku. Jeho cílem je, aby se lidé dozvěděli více o aktuálním dění ve světě i u nás,“ říká jedna z koordinátorek letošního programu Anna Ševčíková.

Od společnosti Člověk v tísni dostali pořadatelé k dispozici pět desítek filmů, ze kterých si sami vybrali pětici dokumentů pro pět promítacích večerů.

„Vybírali jsme takové snímky, které zapadají do našeho regionu nebo o nichž si myslíme, že mohou být pro lidi ve Vsetíně zajímavé,“ vysvětluje Světla Studenská, která je druhou z dvojice programových koordinátorek.

Pro včerejší úvodní festivalový večer v klubu Tři opice padla volba na dokument Filipa Remundy Bratři Okamurovi.

Snímek, který nabízí netradiční pohled za dveře jedné česko-japonské rodiny a do života a názorů známého politika Tomia Okamury a jeho dvou už méně známých bratrů hluboce věřícího křesťana Hayata a úspěšného architekta Osamu. Hostem následné diskuse byla novinářka Petra Dvořáková.

Dnes večer Jeden svět ve Vsetíně pokračuje snímkem o jednom z posledních nizozemských pastýřů ovcí. Název je vypovídající Ovčáček.

„Je to téma Valašsku blízké a aktuální. Navíc hostem následné debaty bude valašský ovčák Zdeněk Miklas. K tomu plánujeme také ochutnávku jehněčích klobás a dalších specialit,“ prozrazuje Světla Studenská.

Záměrem pořadatelů je rozpoutat mezi diváky a hostem debatu o tom, co by se dělo třeba v případě, že by se zmenšily dotace do zemědělství. Jaký by to mělo vliv na krajinu a podobně.

HLAVNÍ HOST: MAREK WOLLNER

Středa bude v Třech opicích patřit tradičnímu kvízu, ale také dokumentárnímu snímku Obléhání města.

„To je film vyprávějící o tom, jak se obyvatelé slovenské obce Kremnica postavili těžařským firmám. Tady vidíme paralelu se spalovnou, která je velkým tématem zase ve Vsetíně,“ říká Světla Studenská.

Ve čtvrtek se bude v klubu Tři opice mluvit o nezávislé žurnalistice a zda je možné ji dělat. A to po snímku Novaja, který se tímto tématem zabývá v ruském prostředí, konkrétně v zákulisí jednoho z největších tamních nezávislých deníků Novaja Gazeta.

Hostem následné besedy bude investigativní reportér pořadu Reportéři ČT Marek Wollner, který ochotně přijal pozvání organizátorů.

V pátek festival uzavře snímek Anoteho archa o ostrově, který je vlivem globálního oteplování a zvyšování hladiny moří zaplavován vodou.

Součástí festivalu jsou také projekce vybraných snímků pro základní a střední školy.

„Ze Vsetína jsou to Masarykovo gymnázium a Střední škola Kostka. Zájem dále projevilo sedm základních škol. Šest z nich z okolních vesnic,“ upřesňuje Anna Ševčíková.

Pro přespolní školáky mají organizátoři domluvený autobus. Školní dopolední promítání se odehrávají ve Kině Vatra.