Talentovaný hudebník se představí od 19.30 v komorním prostředí Malé scény za oponou.

Tom Smith je nejen skvělým saxofonistou ale také flétnistou, klarinetistou a klavíristou. Už od útlého věku byl Tom Smith ponořen do hudby. Začínal studiem klavíru a klarinetu, a nakonec skončil u saxofonu. Na flétnu a hoboj se naučil hrát sám.

V současné době studuje na Royal Academy of Music a zároveň je aktivním zástupcem Národního mládežnického jazzového orchestru (NYJO). V letech 2014 a 2016 se stal finalistou prestižní soutěže BBC Young Jazz Musician.

„Vystupuje po celé Velké Británii, a to se svými vlastními kapelami nebo jako sideman v jiných. Hrál například s Davem Hollandem a jeho newyorskou kapelou, či s Davem Liebermanem,“ upozornil Ondřej Smolka z Kulturního zařízení Valašské Meziříčí.

Tom Smith je také aktivní skladatel a aranžér a píše především pro svůj septet, ale také pro mnoho dalších rozmanitých souborů, od skladeb pro saxofonové kvarteto až po sestavou rozsáhlé big bandy.

Pro nynější turné spojil síly s pianistou Danielem Bulatkinem, který je považován za vycházející hvězdu českého jazzu (spolupráce: Ulf Wakenius, Oleg Kireyev, Per Mathisen, Utsi Zimring), a jeho triem složeným z nejperspektivnějších hráčů mladé generace. Na turné také vznikne první společné autorské album. Na basovou kytaru jej bude doprovázet Max Makagonov a na bicí Petr Nohavica. (red)