„S nápadem založit kapelu přišel Jirka Buksa, který má bohaté hudební kořeny,“ přiblížil bubeník a hráč na perkuse Karel Mikuš. Zakladatel kapely měl podle něj potřebu realizovat se i v dospělosti. „Oslovil tedy další hudebníky v regionu,“ dodal.

Ve srovnání se začátky Změnila kapela sestavu i styl hraní. „Naučili jsme se elektrifikovat své nástroje a postupně se sehráli,“ vysvětlil Mikuš. Nejzásadnější proměnou je podle něj rozdělení kapely na podzim minulého roku. „Pořádali jsme poté konkurzy, na které jsme zvali folkové hudebníky z regionu,“ dodal muzikant.

V současné době v čistě pánském složení už připravují další program a vymýšlejí, čím novým zaujmout fanoušky. „Oproti počátkům to máme jednodušší. Už víme, jak by kapela měla znít,“ srovnal bubeník.

Každý z členů Docuku je podle Mikuše z jiného těsta. „Máme tedy každý jiné hudební vzory. Ovlivnil nás například Čechomor, Gogol Bordello i nejrůznější romské kapely,“ vyjmenoval.

Pro styl svého hraní vymysleli vlastní název folklorbeat. „Zásadní jsou pro nás totiž bicí, která umocňují rytmiku. Osobně hraji tak, jako bych tancoval,“ nastínil Mikuš. V repertoáru kapely se objevují skladby čerpané ze sbírky Františka Sušila. Z těch čerpá právě i kapela Čechomor.

„My se snažíme písně osobitě aranžovat a přidávat jim větší kus energie než Čechomoři,“ řekl hudebník.

Další album, které kapela připravuje bude unikátním. „Desku jsme začali natáčet ještě v původním obsazení. Teď čekáme na dokonalou souhru nové sestavy, ať ji můžeme dokončit,“ dodal.