Zdeňka Straškrabová patří mezi nejvýznačnější osobnosti valašského folkloru. Cenu města Vsetína převezme z rukou členů vedení vsetínské radnice. Rozšířím tím řady dalších osobností, které stejnou cenu získaly v minulých letech za svůj přínos v nejrůznějších oblastech veřejného života.

Zdeňka Straškrabová se stala členkou souboru Vsacan už před dlouhými 75 lety. A jednou z prvních zkušeností bylo natáčení pro rozhlas.

„Bylo mi tehdy skoro patnáct. Na Dolní škole ve Vsetíně byl pan řídící Křenek, který vedl dívčí pěvecký sbor. I já jsem v něm zpívala. Na škole učil také pan učitel Alois Cepek, který stál u zrodu souboru Vsacan. Dostali tehdy nabídku natáčení do rozhlasu a potřebovali na jednu písničku také dívčí hlas. Pan Cepek doporučil mne,“ zavzpomínala před časem v rozhovoru pro Deník Zdeňka Straškrabová.

Kulíškova stezka
Pestrý červen na Valašsku: Valachy man, výročí CHKO Beskydy i pohádkový les

Souboru Vsacan zůstává věrná po celý život. „Bylo to lidmi. Dobrou společností. Všichni jsme se měli rádi. Nasmáli jsme se. Bylo nám spolu dobře. V souboru také vzniklo neskutečné množství manželství. Já jsem se s manželem také poznala ve Vsacanu,“ svěřila se už dříve oblíbená zpěvačka.

Zdeňka Straškrabová absolvovala stovky vystoupení doma i v zahraničí a patří mezi hvězdné trio valašských zpěváků spolu s Jarmilou Šulákovou a Josefem Lažou.

Sbírka šatstva pořádaná vsetínskou Diakonií ve dnech 18. až 20. května u zimního stadionu Na Lapači ve Vsetíně.
Skvělý výsledek: lidé ze Vsetínska darovali potřebným přes 13 tun oblečení

Spolupracovala však také s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů (BROLN) či ostravskou Cimbálovou muzikou Technik. Získala mnoho ocenění na domácích i zahraničních soutěžích. V roce 2004 jí bylo uděleno Čestné občanství města Vsetína za přínos v oblasti kultury.

I v 88 letech je aktivní, šíří kolem sebe nezdolnou energii a účastní se tradičních folklorních akcí, jako je například zpívání koled na vsetínském náměstí. V roce 2004 obdržela Čestné občanství města Vsetína za přínos v oblasti kultury.

Oslavy 70. výročí založení Valašského souboru písní a tanců VsacanZdeňka Straškrabová.Zdroj: DENÍK/Michal BurdaZDEŇKA STRAŠKRABOVÁ

- narodila se 14. dubna 1934 v Brně
- od roku 1940 žije ve Vsetíně
- absolvovala učitelský ústav v Kroměříži
- pracovala jako vychovatelka v mateřské škole ve Vsetíně, kde založila dětský soubor Zahradníček
- je dlouholetou členkou vsetínského Souboru valašských písní a tanců Vsacan
- spolupracovala též s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů či Cimbálovou muzikou Technik
- v roce 2004 jí bylo uděleno čestné občanství města Vsetín za přínos v oblasti kultury

Na udělení Ceny města Vsetína, kterou Zdeňka Straškrabová převezme nadcházející neděli, se shodlo zastupitelstvo města. Nominacemi se zabývala kulturní komise rady města a následně radní. Posuzovali celkem 24 jmen, z nichž se do následného užšího výběru dostalo jedenáct osobností.

Zastupitelé zvolili právě Zdeňku Straškrabovou. „Jistě si cenu zaslouží za dlouholeté působení v oblasti folkloru a za to, že svým zpěvem mnoho let rozdávala a rozdává radost všem příznivcům valašské muziky,“ konstatoval starosta Vsetína Jiří Čunek.

Jak stloukat máslo? Rožnovský skanzen lákal na ukázku jarních prací; sobota 20. května 2023
Jak stloukat máslo či plést koš? Rožnovský skanzen lákal na ukázku jarních prací

Program slavnostního podvečera udílení Ceny města je vždy připravován ve spolupráci se samotným oceněným. „Letošní předávání bude na přání Zdeňky Straškrabové moderovat Jan Rokyta, jako hudební hosté vystoupí hráčka na panovu flétnu Liselotte Rokyta a klavíristka Eliška Novotná. Chybět nebude ani folklorní soubor Vsacan,“ představila program Eva Hennelová z Domu kultury Vsetín. Vstup na akci je volný.