Předpovědi počasí totiž naznačovaly, že víkend bude deštivý a přímluva „tam nahoře“ by se proto mohla vyplatit. A také vyplatila. Až na drobné přeháňky se festivalový program obešel bez deště.

Třídenní přehlídka country, bluegrassové, trampské i folkové muziky přilákala ve dnech 4. až 6. srpna do Bystřičky na Valašsko okolo tisíce příznivců vyjmenovaných hudebních žánrů.

Mnohé z fanoušků lze bez debaty označit za skalní. Třeba Vaška Arnoše z Litovelska, který na Starý dobrý western jezdí pravidelně: nevynechal posledních dvanáct ročníků.

„O festivalu jsem se kdysi dozvěděl zřejmě na internetu, nebo snad z rádia. To už dnes není podstatné. Podstatné je, že jakmile jsem přijel na svůj první ročník Westernu, úplně jsem mu propadl,“ svěřuje se Vašek Arnoš.

Termínu konání festivalu dokonce přizpůsobuje vlastní dovolenou. „Letos jsem byl v Ázerbájdžánu. Zpáteční letenku jsem si ale přebukoval tak, abych se vrátil domů den před festivalem a mohl jet na Bystřičku,“ prozrazuje dlouholetý fanoušek country a v posledních dvanácti letech také fanoušek vsetínské kapely Gympleři, která festival Starý dobrý western pořádá.

Dolní náměstí ve Vsetíně přišlo o vánoční strom. Radnice vysadí nový
Vánoční strom ve Vsetíně byl nemocný a nebezpečný. Museli ho pokácet

Nejen pro něj odstartoval bohatý program 24. ročníku Starého dobrého westernu v pátek 4. srpna ve 13 hodin. Během prvního dne festivalu se na dvou hudebních scénách divákům představily například kapely Arrest, Malina Brothers & Katka García, Jindra Kejak či Flashback a nechyběl tradiční celovečerní country bál pod širým nebem. Jeho první polovinou provedla návštěvníky už jmenovaná kapela Gympleři, druhou polovinu doprovodil Pavel Kaiser Band.

Festival Starý dobrý western - banner 2023Festival Starý dobrý western - banner 2023Zdroj: se svolením festivalu Starý dobrý western

Westernová sobota – tedy v pořadí druhý festivalový den – je tradičně hudebně a programově nejbohatší. Hudební program se v sobotu rozšířil na tři scény. Zahájení v Kempu Ranč obstarali Zničehonic a Alishi. Na scéně U Mokrošů mezi jinými vystoupil Alfasrnec, Druhá náhoda či Pouta.

A v letním kině se během dne představila například uskupení Spirituál kvartet, Big Boy Band, John Denver Tribute, projekt Pedal Steel Show či Neznámi. Znovu zahráli také pořádající Gympleři a celý den vyvrcholil galavečerem ve společnosti kapel Lokálka, Pony Express s Hanou Lounovou, Country Beat a závěrečným vystoupením Karla Kahovce a jeho kapely George & Beatovens.

GORA ARK nejdelší voliéru pro supy v České republice v ZOO Lešná..
VIDEO: Ve zlínské zoo otevřeli nejdelší voliéru pro supy v Česku. Podívejte se

V neděli dopoledne se o dozvuky festivalu postaraly kapely Country Bumpkins a G#zdi na nejmenší z festivalových scén v Kempu Ranč Bystřička. Program víkendu tradičně doplnily ukázky country tanců v podání skupin Kentucky Nivnice, Ruty Šuty z Kelče a Colorado ze slovenské Žiliny. Westernové dovednosti předvedli Bičaři z W-clubu.

„Já jsem si letošní programovou nabídku plně užila a věřím, že si to své našel každý divák,“ ohlíží se spokojeně za třídenním country maratonem Petra Vaňková z pořádající kapely Gympleři.

Cení si také toho, že festival, navzdory katastrofickým předpovědím počasí, ozdobila slušná divácká účast. „Za to patří všem naším příznivcům velké poděkování. Stejně tak velmi děkujeme všem pořadatelům a podporovatelům, kteří se s námi na přípravě festivalu Starý dobrý western podílejí,“ zdůrazňuje Petra Vaňková.