Valašskému deníku to potvrdili pracovníci skanzenu i Generální štáb Armády České republiky. Důvody jsou především ekonomické.

Pro folkloristy a příznivce lidových tradic je to bezesporu smutná zpráva. „Slzu zatlačíme všichni. Byl to jeden z opravdu kvalitních festivalů. Vojenský soubor Ondráš zde tradičně míval premiéry nových pořadů," připomněl Pavel Trčka, někdejší člen Ondráše a současný vedoucí taneční složky rožnovského folklorního souboru Soláň.

Připomněl, že Rožnovská valaška byla vždy divácky velmi úspěšná a v hojné míře navštěvovaná. Dílem také proto, že vstup byl vždy zdarma. Díky vysoké návštěvnosti byl festival po turistické stránce atraktivní také pro město Rožnov. V neposlední řadě byl také příležitostí k setkání přátel pohybujících se ve folklorním prostředí. „Bylo to místo, kde se mohli vidět bývalí členové souborů Ondráš a Jánošík. V tomto ohledu se dá ztráta festivalu označit za osobní. Zase ubyla jedna možnost potkávat se na tak příjemné události, jakou je folklorní festival," povzdechl si Pavel Trčka.

Podle sdělení Jany Růžičkové z Generálního štábu Armády České republiky se změnily podmínky pro pořádání festivalu. Proto končí. „K rozhodujícím změnám patří zejména výpadek spolupořadatelství Folklorního sdružení České republiky, které Rožnovské valašce jako členskému festivalu poskytovalo výhodnější podmínky pro účast zahraničních souborů, pojištění účastníků festivalu a podobně," uvedla.

K tomu podle ní přibylo také zrušení cenově dostupných ubytovacích kapacit pro více než polovinu účinkujících v Rožnově pod Radhoštěm. „Společně by to vedlo k razantnímu zvýšení nákladů na realizaci festivalu, což je pro Armádu České republiky již neakceptovatelné," řekla Jana Růžičková. Vloni se náklady na festival vyšplhaly téměř na dva miliony korun. „Další případné navýšení je z pohledu armády s ohledem na její primární určení neefektivní," dodala Růžičková.

Potvrdila také, že spolu s Rožnovskou valaškou definitivně končí i přehlídka skupin historického šermu, která byla její nedílnou součástí patnáct posledních let. Ani tu už armáda dále pořádat nehodlá.

Ze sdělení Jany Růžičkové vyplývá, že poslední plnohodnotný ročník festivalu Rožnovská valaška se tedy uskutečnil vloni. Letos se v termínu 6. a 7. června 2015 s diváky a městem festival definitivně rozloučí v Komorním amfiteátru rožnovského skanzenu akcí Vojenského uměleckého souboru Ondráš nazvaném Dozvuky Rožnovské valašky. „V sobotu večer zde představíme náš letošní premiérový pořad, následovat bude beseda u cimbálu," prozradil ředitel souboru Ondráš Aleš Krkoška.

Doplnil, že v neděli se uskuteční nejprve dětský pořad, odpoledne pak galaprogram s výběrem nejlepších tanečních a hudebních čísel souboru Ondráš.

Naděje zůstává

Festival Rožnovská valaška se ve Valašském muzeu v přírodě konal poprvé v roce 1993. „Jen jedinkrát se od té doby neuskutečnil. Bylo to v době, kdy byla ministryní obrany paní Parkanová," vzpomněl si režisér pořadů v rožnovském skanzenu Radek Hasalík.

Podle jeho slov letošní poněkud okleštěný a vzpomínkový dvaadvacátý ročník festivalu nemusí ještě nutně znamenat definitivní konec tradice. „Je tady určitá úvaha, že dokud bude fungovat soubor Ondráš, můžeme jej k nám v obvyklém termínu zvát a tím tradici do jisté míry udržovat," naznačil možnou budoucnost Radek Hasalík.