Bezpečnost, doprava, důležité investice, ale také pořádek ve městech, parkování, podpora sociálních služeb či kvalitní zdravotnictví a školství. To jsou některá z hlavních témat, jež mohou do výsledků letošních voleb promluvit.

S příslibem a plánem na jejich řešení se ostatně kandidáti politických stran a hnutí na voliče obraceli ve volebních kampaních a prostřednictvím hesel na předvolebních plakátech či na sociálních sítích.

Deník přinesl kompletní kandidátky všech uskupení ve všech volebních obvodech. Projít si je můžete zde:

Ilustrační foto
Kdo chce vést vaši obec na Valašsku? Deník přináší volební kandidátky

V největším valašském městě Vsetíně bude vítězství obhajovat KDU-ČSL, která jako kandidáta na starostu města pro nadcházející čtyři roky nabízí voličům stávajícího prvního muže radnice Jiřího Růžičku. Lidovci v minulých volbách zvítězili se ziskem necelých 20 procent hlasů.

V nadcházejících volbách se o přízeň voličů ve Vsetíně uchází celkem devět politických uskupení a dohromady 189 kandidátů. Z nich podle výsledků hlasování vzejde jedenadvacítka budoucích zastupitelů.

Vsetín
Vsetín patří k bezpečným městům, vždy je ale co zlepšovat, míní volební lídři

Stejný počet zastupitelů budou vybírat lidé také v Rožnově pod Radhoštěm, kde v roce 2018 ovládlo volby hnutí ANO se ziskem 27,85 procenta hlasů a starostou se stal pozdější hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Volební období ale v křesle starosty nedokončil právě kvůli souběhu funkcí. Do nadcházejících voleb je lídrem ANO v Rožnově Petr Uličný.

Silnice I/35. Ilustrační foto
Lék pro dopravou zahlcené Meziříčí? Prioritou je obchvat, shodují se lídři stran

Kromě ANO, žádá o podporu pro své kandidáty a návody na řešení problémů města nabízí v Rožnově dalších šest politických subjektů.

K tématům, jež mohou názory voličů ve městě pod Radhoštěm ovlivnit, patří jistě velké investice – zejména pak dostavba nového nákladného kulturního centra, která je dlouhodobě předmětem bouřlivých diskuzí dosavadních zastupitelů i veřejnosti.

Ve Valašském Meziříčí usedá do zastupitelských lavic 25 politiků. Meziříčští voliči si letos mohou vybírat z kandidátů nominovaných osmi politickými uskupeními. Vítězství z posledních voleb budou chtít jistě zopakovat kandidáti hnutí ANO 2011, kteří v roce 2018 zaznamenali přesvědčivé prvenství se ziskem 35,60 procenta hlasů. Do voleb vede meziříčské ANO stávající starosta města Robert Stržínek.

Vizualizace budoucí podoby nového kulturního centra v Rožnově pod Radhoštěm.
Stavba kulturního centra sklízí kritiku, její přerušení si však nikdo nepřeje

Velkým tématem ve Valašském Meziříčí je mimo jiné dopravní situace, především pak citelně chybějící a dlouho očekávaná stavba obchvatu města. Třebaže v tomto případě má město do jisté míry svázané ruce, neboť vybudování stále odkládaného obchvatu leží především na bedrech státu, potažmo Ředitelství silnic a dálnic.

V předvolební anketě Deníku však kandidáti do meziříčského zastupitelstva přišli s řadou řešení neutěšené dopravní situace. Zda tím místní voliče oslovili, ukážou nadcházející hodiny.