Plzeň: Novým primátorem se stal Zarzycký

Již v neděli 25. září měli jasno politici v Plzni, kde ve volbách těsně zvítězila koalice Spolu. Na vládě se nakonec dohodli zástupci druhého hnutí ANO, Pirátů, STAN a hnutí PRO Plzeň. Po kontroverzi se zvažovaným spojením se zástupci Svobody a přímé demokracie (SPD) se nakonec koalice dohodla bez podpory Okamurova uskupení.

V úterý 18. října zastupitelé po dlouhé debatě odhlasovali, že novým primátorem bude Roman Zarzycký, lídr hnutí ANO v Plzni. Pro hlasovalo 31 zastupitelů, proti bylo šest, tři zastupitelé se zdrželi. Šest zastupitelů nehlasovalo vůbec.

„Plzeňané se mohou těšit na město, které bude chytré, moderní a věřím, že i bezpečnější. Pracovat chceme také na tom, aby byla Plzeň ekonomicky stabilní,“ prohlásil nový primátor.

Ostrava: Vládnout bude staronová koalice

Také Ostrava má od úterý 27. září rozhodnuto, zástupci politických uskupení podepsali staronovou koalici. V moravskoslezské metropoli budou vládnout stejné strany a hnutí jako za poslední čtyři roky, tedy ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP09 a Piráti. Jak se předpokládalo, vítěz víkendového volebního klání ANO si ponechá post primátora i klíčové resorty. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice převahu 33 hlasů, o dva méně než doposud.

Primátorem Ostravy se tak opět stal Tomáš Macura. Na ustavujícím zasedání, které se konalo ve středu 19. října, pro něj hlasovalo 38 z 54 přítomných zastupitelů. Vítězné hnutí ANO obsadí kromě pozice primátora i funkce tří náměstků a dvou radních, Koalice Spolu bude mít tři náměstky a jednoho radního a Piráti budu mít jednoho náměstka.
 

Noví zastupitelé v Ostravě:

Fotogalerie: Noví zastupitelé Ostravy

Praha: Spolu nabídla Pirátům a STAN jednání o koalici

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nabídla Pirátům a STAN jednání o vytvoření většinové koalice v hlavním městě. Podle ní mohou strany najít shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách. Spolu pro Prahu zároveň navrhuje v městské radě s ohledem na volební výsledek pro sebe šest mandátů včetně pozice primátora, tři mandáty pro Piráty a dva pro STAN. 

Nynější nabídku k jednání s Piráty a STAN koalice Spolu odůvodnila dosavadními povolebními jednání. „Jsme přesvědčeni, že jsme schopni mezi těmito stranami najít možnou nejvyváženější shodu na programových, organizačních, procesních a personálních otázkách, které jsou nutné a potřebné pro dobrou správu hlavního města Prahy,“ uvedli v sobotu 23. října zástupci Spolu.

Na základě dosavadních jednání a výsledků voleb pak navrhuje, aby pozice primátora připadla ODS, první náměstek primátora by byl za Piráty a další náměstci za TOP 09 a STAN.

„Rozdělení gescí za jednotlivé oblasti v radě hlavního města by bylo věcí dalšího jednání včetně principů rozhodování, které by stanovovaly, že v klíčových otázkách hlasování by bylo nutné získat větší rozhodovací kvórum, než je nadpoloviční většina hlasů, nebo by byly stanoveny procesní principy dohodovacího či jiného řízení pro nalezení širší shody mezi stranami městské koalice,“ doplnil Zdeněk Zajíček, který je předsedou klubu pražského Spolu.

O uvedených otázkách je Spolu připraveno jednat se zástupci Pirátů a STAN v pondělí 25. nebo úterý 26. října. Pokud by se strany na jednání shodly, mohla by být podle Zajíčka koaliční smlouva podepsaná do konce října. 

Fotogalerie: Povolební jednání v Praze 26. září 2022

K tomu, aby byla členem koalice i Praha Sobě, podle Zajíčka není důvod, jak uvedl na dotaz ČTK. „Je zjevné, že se Piráti budou muset už konečně rozhodnout, jestli upřednostní spolupráci s Prahou Sobě před nabídkou na spolupráci na půdorysu vládní koalice, tedy Spolu, Piráti a STAN,“ řekl. 

Koalice Spolu po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Brno: Primátorkou zůstane Vaňková

Zastupitelé Brna ve čtvrtek 20. října na ustavujícím zasedání zvolili primátorkou Markétu Vaňkovou (ODS). Ve funkci bude druhé volební období. Prvním náměstkem se stal brněnský předseda hnutí ANO René Černý. Koalici v Brně tvoří ODS s TOP 09, hnutí ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD. Má 42 mandátů z celkových 55. V opozici jsou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. Piráti měli být původně v koalici, rozhodli se do ní ale nevstoupit s ohledem na razie policie v Brně v posledních týdnech.

Pro Vaňkovou zvedli ruku všichni koaliční zastupitelé včetně primátorky. Proti bylo pět zastupitelů SPD a jeden nebyl přítomen. Zdrželo se sedm zastupitelů za Piráty a Zelené s Žít Brno. Stejné hlasování nastalo i u Černého jako prvního náměstka.

ODS s TOP 09 se bude starat o energetiku, dopravu, sociální péči, kulturu, zdravotnictví, sport a také o IT a strategický rozvoj, které měli mít původně na starosti Piráti. ANO bude mít na starost investice, územní plánování, začlenění evropských fondů, byty a marketing. V gesci lidovců se STAN bude životní prostředí, školství a participativní rozpočet. ČSSD připadne starost o majetek.

ODS bude mít v Radě města Brna čtyři místa, ANO tři stejně jako KDU-ČSL se STAN a jedno ČSSD. ODS s TOP 09 se bude starat o energetiku, dopravu, sociální péči, kulturu, zdravotnictví, sport a také o IT a strategický rozvoj, které měli mít původně na starosti Piráti. ANO bude mít na starost investice, územní plánování, začlenění evropských fondů, byty a marketing. V gesci lidovců se STAN bude životní prostředí, školství a participativní rozpočet. ČSSD připadne starost o majetek.

Zastupitelé v Brně:

Fotogalerie: Zastupitelé v Brně

Vaňková uvedla, že v uplynulých čtyřech letech Brno stejně jako celá Česká republika čelilo mnoha výzvám a událostem, se kterými nikdo na začátku volebního období nemohl počítat. Týká se to například covidové pandemie nebo války na Ukrajině a s tím související energetické a ekonomické krize. "Myslím si a doufám, že ne neskromně, že jsme s kolegy nelehkou situaci zvládli. Brno se přes těžkou dobu rozvíjelo a lidé, kteří tady bydlí a žijí, jsou spokojení. I když je zřejmé, že je stále co zlepšovat," řekla Vaňková. Podle ní ani následující čtyři roky nebudou jednoduché. "Jsem přesvědčená o tom, že s pomocí kolegů to budeme schopni zvládnout a následující čtyři roky se bude město rozvíjet," řekla Vaňková, která bude mít na starost rozpočet, zahraniční vztahy a kulturu.

Volby v Brně v září vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Zlín: Město znovu povede Korec

Koaliční smlouvu ve Zlíně podepsali v pátek 14. října zástupci vítězného hnutí ANO a trojbloku ODS, lidovců a Pirátů. Primátorem zůstává nadále Jiří Korec, který byl lídrem ANO a město vedl v končícím volebním období. Čtyři subjekty mají v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 mandátů. Ustavující zasedání zastupitelstva proběhlo ve čtvrtek 20. října.

Rada města bude i nadále jedenáctičlenná, ANO v ní bude mít většinu šesti hlasů. Tři zástupce bude mít ODS, po jednom lidovci a Piráti.

ANO bude mít primátora, tři náměstky, z toho dva uvolněné, a dva radní, jeden bude uvolněný a druhý neuvolněný. Za ODS budou dva uvolnění náměstci primátora a jeden neuvolněný radní. Lidovci obsadí křeslo neuvolněného náměstka, Piráti budou mít uvolněného radního.

Zastupitelé ve Zlíně:

Fotogalerie: Nově zvolené zastupitelstvo Zlína

ANO bylo s ODS, lidovci a Piráty v koalici i v posledních čtyřech letech, členem koalice byli také Starostové a nezávislí (STAN). V letošních volbách však STAN získali jen tři mandáty, před čtyřmi lety jich měli devět. Po volbách jednalo ANO a trojblok i s hnutím Zlín 21, které skončilo druhé, a se STAN, nakonec se podle Korce rozhodlo, že 27 zastupitelů je dostatečných a zvítězila varianta ANO s trojblokem.

Hnutí ANO získalo ve Zlíně 14 mandátů, což je o pět více než před čtyřmi lety. Výrazně posílila také ODS, má sedm mandátů, v minulých volbách získala tři. Lidovci s podporou TOP 09 a Piráti mají po třech mandátech. V opozici bude Hnutí Zlín 21, které získalo sedm křesel, čtyři mandáty má SPD, STAN tři.

Olomouc: Město povede vláda ANO, ProOlomouc s Piráty a spOLečně

Primátorem Olomouce bude opět lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek, který město vedl i v uplynulých čtyřech letech. Rozhodlo o tom v pátek 21. října zastupitelstvo, v němž má koalice hnutí ANO, ProOlomouc, Pirátů a spOLečně 28 ze 45 mandátů.

V Olomouci v předchozím období vládlo ANO s ODS, KDU-ČSL a spOLečně. Nová koalice se podle Žbánka musí vyrovnat s energetickou krizí a složitou hospodářskou situací. V jedenáctičlenné městské radě má ANO šest pozic, hnutí spOlečně dvě a koalice ProOlomouc a Piráti obsadila tři místa. Primátor má šest náměstků.

Jihlava: Hnutí ANO jde v Jihlavě do koalice s ODS a KDU-ČSL

Jméno Jany Nagyové nebude součástí koaliční smlouvy. Tak reaguje hnutí ANO na požadavek, který mají občanští demokraté a lidovci k případné spolupráci. Jihlavské koalici tak již nic nestojí v cestě.

Hnutí ANO získalo ve volbách nejvíce křesel a to čtrnáct. Snaha vytvořit silnou a stabilní koalici ale není jednoduchá. „Naráželi jsme a narážíme na neslučitelné manažerské přístupy, na odlišné cíle skrývající se pod stejnými názvy, ale a to je asi nejsmutnější, na osobní averze napříč politickým spektrem,“ řekl lídr hnutí ANO Radek Popelka.

Přesto to vypadá, že se podaří najít společnou řeč s ODS a KDU-ČSL, dohromady budou mít pětadvacet mandátů v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu.

Zastupitelský klub hnutí ANO zatím přijal dohodu, že jméno Jany Nagyové, která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo, dočasně nebude součástí koaliční smlouvy. „Pouze bezvýhradná akceptace tohoto řešení otevírá možnost koaliční spolupráce s hnutím ANO,“ prohlásil Popelka. Nagyová souhlasila s tím, že ustoupí. „Vnitřně mám s tímto řešením velký problém, ale činím tak v zájmu Jihlavy,“ vysvětlila s tím, že nestojí o pozici ve vedení města, do vyřešení celé kauzy chce být řadovou zastupitelkou.

České Budějovice: Město má poprvé primátorku, stane se jí Škodová Parmová

Zástupci ODS, Společně pro Budějovice, Pirátů a Jihočechů 2012 podepsali dnes v Českých Budějovicích koaliční smlouvu. Primátorkou bude poprvé v historii Českých Budějovic žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová (ODS). Nová koalice má v zastupitelstvu 23 hlasů ze 45. Ustavující zastupitelstvo, které bude volit vedení města, se sejde dnes v 09:00.

Primátorka bude mít podle podepsané smlouvy pět náměstků, z nichž jen tři budou ve svých funkcích uvolnění, tedy s nárokem na plný plat. Statutárním náměstkem bude Petr Maroš (ODS). Dalšími náměstky se pak stanou Lubomír Bureš, Michal Šebek (oba ODS), Zuzana Kudláčková (Piráti) a Tomáš Bouzek (Společně pro Budějovice). Koalice se nechce spoléhat na nejtěsnější možnou většinu.

Škodová Parmová novinářům řekla, že vládu města bude podporovat i opoziční zastupitelka Světlana Procházková z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), která před čtyřmi lety kandidovala za sdružení ODS a nezávislých kandidátů.

Liberec: Starostové se dohodli s ANO

V Liberci v pátek 14. října podepsali koaliční smlouvu zástupci čtyř stran. Na spolupráci se domluvilo vítězné uskupení starostů (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s ANO, ODS a Piráty. Budou mít 29 z 39 mandátů v zastupitelstvu. V opozici bude uskupení Liberec otevřený lidem (LOL) a SPD. 

close info Zdroj: Deník zoom_in

Nově složená koalice je takřka identická jako ta, jež na liberecké radnici vládne od předchozích komunálních voleb v roce 2018. K starostům, ANO a ODS nově přibudou jen Piráti, kteří se do zastupitelstva pátého největšího města v zemi dostali poprvé.

Třicet devět nových zastupitelů města Liberce v úterý 18. října složilo svůj slib na ustavujícím zastupitelstvu. Kromě toho byla na programu jednání také volba primátora, členů rady a náměstků, kterých bude nově šest uvolněných a dva neuvolnění. 

 

Primátorem byl zvolen už podruhé Jaroslav Zámečník za Starosty pro Liberecký kraj. Ostatní pozice náměstků si rozdělily mezi sebou všechny subjekty, které tvoří novou koalici ve vedení města, tedy Starostové společně s TOP 09 a KDU-ČSL, ODS, ANO 2011 a Piráti. Statutární náměstkyní primátora se stala Šárka Prachařová za ANO, která je novou náměstkyní pro strategický rozvoj a dotace.

Hradec Králové: Pětikoalice jedná dál, ANO navrhne na primátorku Šandovou

Pětikoalice HDK/TOP 09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec a Změny pro Hradec a Zelených zřejmě zažehnala spor kvůli gescím budoucích náměstků hradecké primátorky a pokračuje v jednání. Na ustavujícím zastupitelstvu v pondělí 24. října ale nenavrhne nové vedení. Na to se však chystá hnutí ANO.

Strany pětikoalice se narychlo sešly poté, co ODS zveřejnila tiskovou zprávu, kde kritizuje nerovnoměrné rozdělení gescí mezi náměstky primátorky a oddělení rozvoje a investic města. Asi největší poprask ale způsobila zmínka ODS o případné spolupráci s hnutím ANO, které hradecké volby jasně vyhrálo.

„S ANO nejednáme,“ řekl Deníku volební lídr a člen vyjednávacího týmu ODS Miroslav Hloušek. „Připomenuli jsme se s našimi požadavky a ty se z podstatné části vyřešily. Teď máme čas na to, aby to všechny strany projednaly se svými členy. Závěr je takový, že přípravné práce na vzniku koalice pokračují,“ dodal Hloušek.

Právě ANO chce ale 24. října přednést zastupitelům svůj návrh na primátorku, náměstky a radu. „Ještě se sejdeme, ale svůj návrh vedení města máme víceméně připravený. Pochopitelně na primátorku navrhneme naši volební lídryni Janu Šandovou,“ řekl Deníku člen vyjednávacího týmu hnutí Denis Doksanský.

Otázkou ale zůstává, kdo kromě 13 zastupitelů Babišova hnutí takový návrh podpoří. „Podporu mimo naše zastupitele nemáme. Budeme mít nejsilnější zastupitelský klub a z tohoto hlediska bychom měli vyjádřit, že jsme ochotní převzít odpovědnost za vedení města,“ dodal jeden z nových zastupitelů ANO Doksanský.

Strany pětikoalice spolupráci s ANO dosud vylučovaly a v úvahu tak připadá trojice zastupitelů za SPD. Dohromady ale nemají potřebnou většinu 19 hlasů v 37členném zastupitelstvu Hradce Králové.

Pardubice: Radnici povede ANO, Spolu jde do opozice 

Pardubickou radnici povede trojblok hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. S koalicí Spolu, které se nelíbily podmínky vítěze voleb, další jednání zkrachovala. Hnutí ANO tak vyjednalo křehkou většinu bez politiků z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. 

„Zastupitelské kluby ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice se shodly, že končíme jednání s koalicí Spolu a utvoříme koalici bez ní. Točili jsme se v kruhu, nebyli jsme schopní se domluvit,“ potvrdil konec povolebních jednání lídr ANO Jan Nadrchal.

Koalice Spolu, která s devíti mandáty skončila za ANO, bude v nadcházejících letech v opozici. „Po těchto volbách se někdo snaží vytvořit legendu, že široká koalice nevznikla z důvodu přehnaných nároků Spolu. V rámci široké koalice jsme nepožadovali za svých 9 hlasů víc, než kolik dostaly dva menší subjekty dohromady,“ uvedl lídr Spolu Jan Mazuch.

Novým primátorem Pardubic se v úterý 18. října stal Jan Nadrchal, který získal 21 hlasů zastupitelů ze 39 možných. Při volbě neměl protikandidáta, jeden hlas navíc získal i od opozice.

Karlovy Vary: Koalici vytvořili ANO, Spolu a Karlovaráci

V pondělí 24. října ráno předsedové hnutí ANO, Karlovaráků a SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP09) podepsali smlouvu o koalici, která bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinou 23 hlasů. Odpoledne se pak nově zvolení zástupci vedení města ujali svých funkcí.

Primátorkou byla na ustavujícím zastupitelstvu opět zvolena Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), která tak v této funkci začíná své druhé volební období. Jejími náměstky budou Tomáš Trtek a Martin Dušek (oba za ANO). V devítičlenné radě za ANO usednou Lubomír Kovář, Radka Murasová a Jiří Penc.

Za hnutí Karlovaráci byl náměstkem zvolen Miroslav Vaněk a radním Václav Skuhravý. Za koalici SPOLU bude uvolněným radním Petr Bursík (ODS). Pro primátorku Ferklovou hlasovalo 20 zastupitelů z 30 přitomných, pro náměstky 19, osm jich bylo proti a dva se zdrželi. V opozici tak pro příští čtyři roky skončí KOA, Piráti, SPD a STAN.

Ústí nad Labem: Primátorem bude Nedvědický

Vládnout v Ústí nad Labem bude hnutí ANO 2011 za pomoci přeběhlíků. Novým ústeckým primátorem zastupitelé zvolili opětovně Petra Nedvědického z ANO. Prvním náměstkem jeho kolegu z hnutí Tomáše Vlacha. Druhým uvolněným náměstkem se díky volbě zastupitelů stal Bohumil Ježek z SPD. Největším překvapením se ovšem stala třetí volba, která do funkce uvolněné náměstkyně dosadila Věru Nechybovou z hnutí UFO. Místo jí uvolnil člen ODS Pavel Tošovský, který ale převzal uvolněnou funkci radního. Uvolněné funkce znamenají, že je budou zastupitelé vykonávat jako své zaměstnání. Rada se nyní skládá z primátora, tří náměstků, jednoho uvolněného radního a čtyř neuvolněných.

Kolegové Nechybové a Tošovského ze zastupitelských klubů UFO a ODS ovšem o jejich rozhodnutí podpořit hnutí ANO a SPD nevěděli. Jejich rozhodnutí totiž rapidně změnilo politickou mapu v Ústí. Doposud mělo ANO pouze třináct mandátů, což na většinové vládnutí nestačilo. Společně s pěti mandáty skokana voleb, tedy Okamurovy SPD, to bylo hlasů osmnáct, což stále na většinu v zastupitelstvu města nestačilo. Dva hlasy navíc, tedy Nechybové a Tošovského, ale vytvořily pohodlnou většinu potřebnou k vládnutí v krajské metropoli.

Regulérní koalici ANO, SPD a ODS bránila obecná neochota vládní strany a jejích členů nebo vedení spolupracovat se stranou vnímanou jako nedemokratická. Pavel Tošovský si myslí, že spojením s ANO a SPD na komunální úrovni udělal pro svou stranu to nejlepší. „Nejsem v koalici, přislíbil jsem vítězi voleb, že podpořím jejich návrhy. Není to koalice, nic jsem nepodepsal, ani jsem některá jména neznal. Nemíním odcházet z ODS, záleží na nich, zda to vezmou. Já jim vysvětlím, že to je pro ústeckou ODS nejlepší. Kolegům jsem to řekl před hlasováním, dřív ne, chtěl jsem zabránit spekulacím,“ líčil s tím, že za sebou má kus práce, kterou nechce opouštět a úspěchy, které nyní mají přijít po získání dotací, si nepřeje komukoliv přenechat.

Volební lídr ústecké ODS Michal Šidák a vlastně ani ostatní straničtí kolegové se ovšem moc vstřícně netváří. „Rozhodnutí Pavla Tošovského podchytily krajské i celostátní špičky ODS a nejsou z toho nadšení. Předpokládáme, že k tomu zaujmou v nejbližším čase rázné stanovisko,“ dodal.