více >>

Půjdem spolu do betléma - výstava

Akce již skončila

V neděli 2. prosince 2018 bude v IC Zvonici Soláň zahájena vánoční výstava „Půjdem spolu do Betléma“.  K vidění budou betlémy, a to jak v tradičním pojetí jeslí v chudé stáji, tak rozsáhlá řezbářská díla o desítkách až stovkách figur, která kromě jesliček, ukazují život obyčejných lidí v našem regionu. Řemeslníky při práci ve své dílně, rolníky na poli a vše, co se děje v životě prostých lidí, dokážou naši řezbáři vetknout do špalíku z lipového dřeva.  Vytváří postavy lidí a zvířat i další objekty, které jsou spojeny s obrazem vánoční tradice narození Krista. Zajímavostí v našem regionu je nepolychromovaná řezba, tzn., že většina tvůrců nepoužívá k dekoraci figur barev, jak je tomu v jiných betlémářských oblastech např. na českomoravském pomezí a na Kralicku.  O to pečlivěji musí řezbář svojí stopou dláta dokonale zobrazit děj i dynamiku pohybu osob a zvířat.

Tradiční výstava letos představí několik novinek. K organizátorovi - Společnosti pro rozvoj Soláně z.s. se připojil letos nově vzniklý Spolek českých betlemářů a jeho pobočka Betlemáři Valašska. Nové jsou rovněž betlémy současných tvůrců, školených i amatérských řezbářů, kteří žijí a tvoří v regionech Valašska, Lašska a Vsacka. Výstava také připomene 795 let od první slavnosti, kterou v roce 1223 sv. František z Assisi v italském Greciu založil tradici uctívání narození Krista. Výstava betlémů bude doplněna i expozicí ikon.

Vernisáž výstavy proběhne v neděli 2. 12. 2018 v 14,00 hodin, úvodní slovo pronese PhDr. Václav Michalička Ph.D. a svými koledami ji doprovodí dětský pěvecký sbor při ZŠ ve Velkých Karlovicích. Všichni zimní návštěvníci Soláně budou mít možnost prohlédnout si výstavu ve všech třech podlažích Zvonice, a to až do 29. 1. 2019

od  2. 12.  (14:00)
do  29. 1.  (18:00)
Informační centrum Zvonice na Soláni
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ