ZLÍNSKO 

Z rozhledny Královec uvidíte Valašsko
KDY: celoročně a kdykoliv 
KDE: Nad Valašskými Klobouky
ZA KOLIK: vstupné se neplatí 

Rozhledna nad Valašskými Klobouky je označována třemi názvy: Na Finiši, U Cyrila Bureše i rozhledna Královec. Ať tak či tak uvidíte odtud jižní Valašsko jako na dlani.
Rozhledna o výšce 21,5 m je celoročně volně přístupná. Turistické trasy jsou vedeny z Valašských Klobouků a od železniční stanice Návojná.
Autem lze vyjet k rekreačnímu středisku Královec.

Rozhledna Královec.Zdroj: Deník/repro

Studánka Konvalinka
KDY: celoročně a kdykoliv 
KDE: Žlutava 
ZA KOLIK: vstupné se neplatí 

Studánka se nachází asi 70 m napravo od oblíbené cyklotrasy, vedoucí ze Žlutav do Otrokovic. Vede k ní lesní cesta asi v dolní třetině kopce. Odbočka ale není nijak označena. Jedná se o přepad z vodárenského reservoáru vybudovaného přibližně v roce 1934 jako vodojem pro tovární čtvrť na Baťově v Otrokovicích. Vodní zdroj (studna) se však nachází o 500 m výše ve vydatném prameništi pod motokrosovou dráhou. Vyvěračka z přepadu vodojemu byla pojmenovaná panem Blahou z Expedice Chřiby jako studánka Konvalina. Vydatnost zdroje dosahuje přibližně 8 l/min. Od "studánky" teče vydatný potůček. Studánkový režim na místě probíhá přibližně od roku 1980 a od roku 2000-2002 naplno jako studánka. Místo má své příznivce, kteří vodu běžně pijí a pravidelně odebírají do velkých kanystrů.

Studánka Konvalinka.Zdroj: Deník/repro

KROMĚŘÍŽSKO

Divoký rybník v Podzámecké zahradě je místem k odpočinku
KDY: celoročně a kdykoliv 
KDE: Podzámecká zahrada v Kroměříži 
ZA KOLIK: vstupné se neplatí 

V malebné Podzámecké zahradě v Kroměříži je ideálním místem k odpočinku a procházkám Divoký rybník. Zaujme několika ostrůvky, na jednom z nich můžete vidět drobnou dřevěnou stavbu. Okolo rybníku je spousta laviček, odkud lze pozorovat hladinu rybníka s divokými kačenami a labutěmi, plujícími po obvodu rybníka.

Divoký rybník.Zdroj: Deník/repro

Naučná stezka Boří v Divokách 
KDY: celoročně a kdykoliv 
KDE: Divoky (místní část obce Zdounky)
ZA KOLIK: vstupné se neplatí 

Stezka vás seznámí s přírodními zajímavostmi klidové oblasti Chřiby, typickým rostlinstvem a živočichy, ale i negativním působením člověka na přírodu. Stezka začíná pod hřištěm, vede kolem potoka, rybníčku, přes louku k lesu. Lesem Boří prochází až k rezervaci Kamenec, odkud se odkrývá panoráma okolních chřibských lesů. Kolem oplocenky vede na druhou stranu kopce, kde se odkrývá pohled na okolní vesnice. Přes pole Vás stezka dovede kolem odpočívadla na úvozové cestě až na okraj vesnice k Terénnímu ekologickému středisku (TES). 

Délka trasy je 4,34 km a je na ní 14 zastávek. Celková doba obchůzky je přibližně 2 hodiny. Jednotlivá zastavení zakreslená v mapce jsou vyznačena v terénu tabulí s vysvětlujícím textem. Naučná stezka je značena bílým čtvercem se zeleným šikmým pruhem. Naučnou stezku Boří vybudoval Český svaz ochránců přírody Divoky.

Naučná stezka Boří.Zdroj: Deník/repro

VALAŠSKO 

Na výlet k památnému stromu
KDY: kdykoliv
KDE: U Brodeckého potoka, za areálem bývalého JZD, Nový Hrozenkov 
ZA KOLIK: zdarma

V měsíci říjnu jsme si připomínali Den stromů. Podnikněte s dětmi výlet k památnému stromu – Jilmu horskému, který roste u Brodeckého potoka v Novém Hrozenkově, kousek od areálu bývalého JZD. Tři sta let starý jilm je druhým nejmohutnějším chráněným jilmem v České republice. Teď na podzim vás jistě okouzlí zlatavě zbarveným listím.

Nově vyhlášený památný strom Jilm u Brodského potoka. Zdroj: Ivana Lušovská

K Pulčínským skalám a dál
KDY: kdykoliv
KDE: start z Pulčína
ZA KOLIK: zdarma

Podnikněte výlet za nádhernými výhledy do krajiny. Vyrazte do Pulčínských skal i k zřícenině Pulčínského hradu. Trasu začnete po červené turistické značce z Pulčína až k rozcestí Pulčínské skály, odtud pokračujte po modré přes rozcestí Vyhlídka až na vrchol Hradisko. Během výšlapu se můžete zastavit u zříceniny Pulčínského hradu, který byl zbudován na konci 13. století. Trasa má okolo 5 kilometrů.

UHERSKOHRADIŠTSKO 

Komínky. To je skalní útvar a zajímavý tip na výlet

KDY: celoročně a kdykoliv 
KDE: Jankovice u Uherského Hradiště 
ZA KOLIK: vstupné se neplatí

U Jankovic severně od Uherského Hradiště se nachází zajímavý skalní útvar Komínky. Skály leží ve vrcholové partii stejnojmenného vrchu v pohoří Chřiby v lese asi 400 metrů od silnice z Modré u Velehradu do Kostelan. V oblasti najdou návštěvníci stejnojmennou přírodní památku, zřízenou z důvodu ochrany skalního útvaru z magurského pískovce.

Komínky jsou hojně navštěvovány už od začátku 20. století. Do největší ze skal byly tehdy vytesány schody a vyhlídková plošina, ze které toho ale vinou vzrostlých stromů mnoho vidět není. Dříve byly ale všechny stromy vykácené a vrch byl dokonce považován za střed Moravy.
Nejpohodlnější přístup je po krátké značené stezce od silnice, ale lokalitou vede také Spáčilova naučná stezka.

Komínky.Zdroj: Palickap

Konventní rybník Velehrad
KDY: celoročně a kdykoliv 
KDE: Velehrad 
ZA KOLIK: vstupné se neplatí 

Navštivte soukromý rybník na Velehradě, rozlohu má 2 ha.  Sportovní rybolov je tam povolen od 1. 3 do 30. 12.  Je to nádherné romantické místo, které se nachází poblíž nejznámějšího poutního kostela v České republice  - Velehrad. Místo je přímo stvořené pro odpočinek a uvolnění mysli. Nachází se kousek od hlavní silnice, takže ho nemůžete přehlédnout. 

Konventní rybník Velehrad.Zdroj: Deník/repro


TIPY NA DALŠÍ ZAJÍMAVÉ AKCE

Šifrovačky pro celou rodinu
Šifrovací hry na doma jsou napínavá dobrodružství poskládaná z šifer a logických úkolů. Můžete je prožít kdykoliv a kdekoliv, kde se připojíte k internetu. Každá z her nabízí několik hodin intenzivní zábavy plných objevování skrytých principů, důmyslných souvislostí i spolupráce s ostatními členy týmu (buď společně doma nebo na dálku každý u svého počítače). Zábava zaručena pro celou rodinu, stačí mrknout na stránky https://trails.cryptomania.cz/hry-na-doma/ a vybrat si.

Prozkoumejte virtuálně Národní muzeum
Zapněte si počítač a společně s kurátory prozkoumejte aktuální i již ukončené výstavy. Online výstavy nelze prohlížet na mobilních platformách, kvůli vysokému rozlišení jsou optimalizovány pouze pro stolní počítač a notebook. Co vás čeká? V nabídce je k dispozici patnáct výstav - Slavní čeští skladatelé, Před sto lety na Tahiti, Hudební zvěřinec, České národní povstání, Staré pověsti české, Národní muzeum v éře Československa, Příběh plejtváka myšoka, Sametová revoluce: Říká se jí sametová, Znovu svobodně, Labyrint informací a ráj tisku, Račte vstoupit do divadla, Na Sibiř z domova, Přírodovědecké sbírky ve fotografii, Století trampingu a Import/Export/Rock´n roll. Navštivte www.nm.cz

Web zooparku vítá i nyní
Brány Zooparku Zájezd na Kladensku, který se může pyšnit největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě, zůstanou na nějakou dobu zavřené. Veřejnost se však může do zooparku vydat online. Navštivte webové stránky zoopark-zajezd.cz, na kterých vás čeká spousta zajímavých věcí. Můžete si prohlédnout krásné fotografie zvířat chovaných v Zájezdu, zároveň si přečíst o různých akcích a programech zooparku. Chod tohoto zařízení pak můžete podpořit v rámci adopce některého ze zvířat, a to od strašilky až po velblouda, nebo zakoupením některého ze zážitků. „Nebo můžete přispět libovolným darem na náš transparentní účet 123-1632310247/0100. Za všechny formy podpory vám z celého srdce děkujeme,“ uvedl Zoopark Zájezd.

Napětí od začátku až do konce
Kdy: pátek 6. a sobota 7. listopadu 

Mistrovství v řešení hádanek. Honba za pokladem pro dospělé. Týmová detektivní práce. Úniková místnost v nočním lese. To vše vás čeká v rámci šifrovací hry nazvané TMOU, kterou projdou jen ti nejbystřejší a nejodolnější. Jedná se o noční, týmovou, brněnskou šifrovací hru, výzvu pro pětičlenné týmy, které se chtějí poprat s chladnou listopadovou nocí, dobrodružstvím a zašifrovanými zprávami, které po prolomení prozrazují další cestu. Registraci i pravidla naleznete na https://www.tmou.cz/101/page/index. Tak vzhůru vstříc dobrodružství!