V knize Santiago má lásko, Michale, prozrazujete, že jste od sebe Adélu zprvu odháněl. Proč?
Michal: Neodháněl jsem Adélu, ale ten nečekaně silný cit k ní. Měl jsem strach z lásky. Prostě se mi neplánovaně stala poezie, jak lásce říkají v mé oblíbené pohádce Čertí brko. A na lásku a poezii jsem tehdy nebyl připravený. Na rozdíl od Adély, která si rozchodem prošla o pár let dřív a měla přede mnou náskok. Trvalo mi rok a půl, než jsem si uvědomil, jak vzácného člověka jsem v Adéle potkal. Že to se mnou myslí dobře. Že je ke mně upřímná. Že mě miluje takového, jaký jsem. Lásku si člověk musí zasloužit a taky jí musí bezvýhradně sloužit. 

Adéla: Ono to bylo trochu jinak… My jsme si psali už během mé první cesty a to odhánění myslel Michal zřejmě tak, že nedokázal začít vztah, dokud neměl vyčištěný dosavadní život. Já to pak nevydržela a raději se s ním jen přátelila. Ale stejně jsem ho nedokázala tak úplně pustit. Bylo to celé mnohem silnější, než jsem si v té době chtěla připustit.

Adéla Elbel - Pan Božský:

Zdroj: Youtube

Co vás k sobě přitahovalo?
Michal: Jsme si s Adélou v hodně věcech naprosto podobní. Zjistili jsme třeba, že nás v dětství fascinovaly a bavily stejné detaily. Bylo to jako potkat po mnoha letech ztraceného přítele. A když se k tomu připočte silná vzájemná přitažlivost, společné zájmy a shoda v životních cílech, jsou základy vztahu postaveny. 

Adéla: Pod obrovskou hromadou nánosů jeho dosavadního života jsem viděla dobrého člověka, který mi byl svým projevem velmi blízký. Něco mě na něm přitahovalo a zároveň děsně štvalo. Zrovna před pár dny mi došlo, co to je. Michal je stejně trapný jako já. Už v primárním nastavení. Má podobný styl humoru. Jenže zatímco mně okolí odjakživa tvrdilo, že je to špatně, on si svou trapnost nese hrdě dál. To mě na něm fascinuje a baví, protože základ máme dost podobný.

Jiřina Bohdalová na karlovarském filmovém festivalu
Jiřina Bohdalová vyhrála boj o život: Prošla si peklem, popsal její lékař

Proč jste nechtěli hned „jít do vztahu“?
Adéla: Bála jsem se. Myslím, že oba jsme se báli. Naše strachy narážely jeden na druhý a oddalovaly nás. Naštěstí ale byla naše přitažlivost silnější než všechny strachy světa.

Michal: Nechtěl jsem uvěřit, že to se mnou někdo myslí upřímně. 

Adéla: No jo, zranění jsme oba a to bývá ve vztazích náročné.

Loni jste vyrazili na společnou pouť. Na cestu do Santiaga de Compostela. Šlo o křest vztahu, který třeba nemusí dopadnout?
Adéla: Ne. Nemyslela jsem si, že bychom cestu neustáli. Spíš jsem věřila, že se lépe poznáme a vyčistíme, co je potřeba. Byli jsme si blízcí i v době, kdy jsme spolu nebyli, takže o sobě víme opravdu hodně věcí.

Michal: Možná to bude znít nabubřele, ale byl jsem si stoprocentně jistý, že nás pouť posílí. Že nás k sobě ještě víc přitáhne. Pár složitých zkoušek, včetně opravdu těžké cesty podél Sázavy, už jsme přece jenom měli za sebou.


Nahrává se anketa …

Byla pro vás pouť opravdu zásadní? Myslíte, že vám těch intenzivních jedenáct dní ušetřilo měsíce vzájemného poznávání?
Adéla: Rozhodně nám ušetřila pár let zkoumání. Nutno ale říct, že bych vyrazila hned na další cestu. Myslím, že bychom už byli sladěnější a objevili zase nová témata, která si můžeme ujasnit. Cesta duší končí až s koncem života. Myslím, že my dva spolu ještě prošlapeme spoustu párů tenisek a naučíme se od sebe mnoho věcí.

Adéla Elbel pojala rozlučku se svobodou netradičně. Vyrazila na vandr:

Šli jste před rokem. Máte pocit, že to bylo včera, před třemi měsíci nebo deseti lety?
Adéla: Děsně to utíká. Jsem ráda, že jsme z cesty napsali deník a ten čas tím alespoň trochu zastavili. Díky knize je z toho stráveného času artefakt, a tak se nestal tekutým pískem jako spousta mých dní. Myslím, že potřebuju psát dál. Zachycovat momenty. Lépe se mi pak vše uvědomuje. Mám hodně plné dny a člověk zapomene, co vše prožil, co ho zaujalo.

Česká tanečnice, modelka a herečka Taťána Kuchařová
Taťána Kuchařová: Zbavila jsem se toxických lidí. Nyní si užívám, co přichází

Na konci poutní cesty došlo k žádosti o ruku. Věděl jste, že zásnubní prstýnek Adéle stoprocentně navléknete? Nebo se tu a tam objevily pochybnosti?
Michal: Pochybnosti? Maximálně o sobě. O mém bolestínství a neschopnosti se adaptovat na složitější podmínky. Musím ale říct, že ani přes všechny ty kotrmelce na cestě jsem ani na vteřinu nezapochyboval. A těšil se na happyend s prstýnkem. O to víc, že to Adéla vůbec nečekala.

Talkshow S Adélou - Tereza Pergnerová:

Zdroj: Youtube

Žádost o ruku vás, Adélo, potěšila?
Adéla: Wow! Aby ne! Navíc mě i překvapila. Na začátku mě napadlo, že by se tohle mohlo stát, ale Michal se tvářil tak přirozeně, že jsem tu myšlenku zapudila. No a pak přišel krásný šok.