Je mi moc líto, že jste se nedožili, jak jsem se já, váš syn a vnuk, do Českých Budějovic vrátil. Jako rodilý Pražák s jihočeskými kořeny. Vsadím se, že byste chodili na naše koncerty, vsadím se, že byste byli rádi, jaký skvělý orchestr tady máme.

Zdroj: DeníkDědo, tobě by asi bylo líto, že tvé následovníky filharmonie moc netíží, nepřispívají na její provoz ani příslovečnou korunou. Ale bůhví, jaké vy jste měli cíle, zájmy, chutě a problémy. Musel to být ovšem krásný čas. Poprvé v historii vznikla samostatná republika. Muselo být strhující v té době pracovat, směřovat, vymýšlet a realizovat. Muselo být inspirativní potkávat tehdejšího prezidenta. Muselo být nádherné podílet se na rozjezdu něčeho nového.

Napište svým blízkým to, co jste jim vždy chtěli říci, ale nikdy jste to neudělali.
Dopis otci napsal Ruda: Ahoj tati,

Co byste říkali dnešku? Pokud byste ho vůbec pochopili, tati a dědo. Se všemi těmi vychytávkami moderní doby, se vším tím cynismem, osobními zájmy a podivnými politickými kličkami dneška. (A také prázdným náměstím o nedělích, pryč jsou slavná a tak příjemná korza. Dnes všichni mizí někam do přírody.) Věřím, dědo, že vy jste byli jiní, nadšení a čestní.

Trochu jsem to zažil v roce 1989, čtyři roky po tvé smrti, tati. Euforie znovuzrození. Nestěžuji si, máme se určitě líp, než jste se měli vy. A nebýt vás, milý dědo, nebyli bychom ani my. Myslím, že by se vám přes všechny výhrady dnešek líbil. „Budějce“ jsou krásné jako nikdy, jižní Čechy nemají u nás konkurenci, a do Rakouska je blízko a staré křivdy jsou pryč.

Tak v klidu odpočívejte. Navázali jsme celkem důstojně!

Tvůj Otakar

Zdroj: DeníkVzpomínáte na své prarodiče? Co by asi řekl děda na vaše podnikání, na to, že jste postavili dům nebo že máte spokojenou rodinu? Zapomněli jste si říct babičce o recept na ty nejlepší koláče? Možná je ještě čas. Napište otci, matce, prarodičům.

Dopisy posílejte, prosím, na e-mail: dopisyrodina@denik.cz nebo na adresu: VLTAVA LABE MEDIA a.s., Deník – dopisy, U Trezorky 921/2, 158 00 Praha 5.