Hasiči jenom za poslední tři týdny vyjížděli k pětadvaceti požárům v přírodním prostředí. A jenom za pondělí to bylo hned na šesti místech. A bohužel už se objevují i první zranění lidé.

Například nezodpovědné počínání se dost vymstilo muži, který ve Chvalčově na Kroměřížsku pálil odpad. Silný vítr však oheň rozfoukal do okolí na suchou trávu. Na místo museli vyjet hasiči. Muž ale na ně nečekal a odešel domů. Tam jej pak později našel vyšetřovatel. „Muž byl zraněný. Měl popáleninu na noze, která musela být ošetřena. Jeho přestupkové jednání bylo vyřešeno na místě v blokovém řízení,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Pokutu si od hasičů vykoledoval i zahrádkář. Ten v sadu ovocných stromů u Uherského Ostrohu vypaloval suchou trávu. A i jemu se oheň vymknul kontrole. Červený kohout tak začal řádit na ploše přibližně 2100 metrů čtverečných. „Muž se snažil společně se sousedem požár hasit. To se ale nakonec podařilo až přivolaným jednotkám. I tento uživatel pozemku dostal za nezákonné plošné vypalování na místě pokutu,“ konstatoval mluvčí.

Hasiči už si dokonce vyslechli i první výmluvy. Například od majitele pozemku ze Šanov na Slavičínsku si vyslechli historku o tom, že suchá tráva chytila od jisker. „Muž měl prý motorovou pilou řezat stromky a náletové dřeviny, ve kterých byly údajně hřebíky. Od jisker mělo dojít k požáru,“ vysvětloval dále Ivo Mitáček. Oheň, který zasáhl asi padesátimetrový úsek, nakonec likvidovaly tři jednotky hasičů.Vyšetřovatel pak zjistil, že historka s jiskrami není pravdivá. „Na místě totiž nalezl několik ohnišť. Přestupek jsme opět vyřešili na místě,“ poznamenal mluvčí.

Pomoc hasičů rovněž směřovala do Březnice na Zlínsku, do Hulína či Havřic na Uherskohradišťsku.Plošné vypalování trávy či suchého porostu je nezákonné. Hrozí totiž při něm velké nebezpečí, že se rychle rozšíří do okolí a může ohrozit obydlí nebo zapálit les. Navíc při takovém vypalování hyne spousta hmyzu a drobné zvěře.Viníci si přitom mohou pěkně hluboko sáhnout do svých peněženek. Pokuta může přitom dosáhnout až pětadvaceti tisíc korun.

Spalovat suchou shrabanou trávu či větve je možné pouze za jistých podmínek. Ohniště musí být především daleko od všeho, co by mohlo chytnout. Nesmí se rovněž rozdělávat v období dlouhodobého sucha či ve větru.O takovém spalování ale hasiči musejí vědět. Informovat je lze přes internetové stránky, kde je pro tyto účely zřízený speciální blok a nebo telefonicky.