Přivolaní hasiči likvidovali požár v těžce dostupném terénu nad sedlem Radošov také pomocí vrtulníku. Pomoc vrtulníku sledovaly s napětím desítky návštěvníků zděchovského koupaliště.

Záchranáři totiž v tropických vedrech bojovali především o čas. Hrozba rozšíření ohně do vyschlého lesního porostu v okolí byla obrovská.

„Na místo je vysláno devět jednotek hasičů. Vyhlášen je druhý stupeň požárního poplachu. Zavolali jsme také speciálně upravený vrtulník pro hašení z výšky," informoval mluvčí mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil krátce po druhé hodině odpoledne.

Lidé ve vesnici mluví o „zázraku". „Odpoledne ve středu se nad dědinou přehnala bouřka. Někde blízko to uhodilo. Nenapadlo mě, že se z toho vyklube takový malér. Nikde z lesa se ani nekouřilo," svěřila se Jana Zlámalová ze Vsetína, která je ve Zděchově na chalupě u své kamarádky.

K této verzi se připojil také zděchovský starosta Tomáš Kocourek. „Mám stejnou informaci. Strom asi jen doutnal. Proto nebylo nic patrné. Až čtvrteční vítr plameny probudil," řekl starosta.

Oheň ve čtvrtek dopoledne nahlásili až náhodní turisté. „Informaci máme od nich. Hned jsme ji předali hasičům," dodal Tomáš Kocourek.

Hořelo podle něj na odlehlém a málo přístupném místě. „Vesnice přímo ohrožena není," podotkl starosta.

Na likvidaci požáru 300 metrů od sedla Radošov mezi Lužnou a Zděchovem se přímo podílelo šest hasičských jednotek. „Další tři se staraly o doplňování vody do vaku pod vrtulníkem," řekl Roman Žemlička z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Podle něj se hasičům podařilo oheň lokalizovat kolem třetí hodiny odpoledne. Tedy asi dvě hodiny od jeho nahlášení. „Hořely mladé stromky a náletové dřeviny na ploše asi dvacet krát padesát metrů. Nedaleko roste ale přibližně dvacet let starý les. Ten se podařilo uchránit," poznamenal hasič.

Příčinu, a způsobenou škodu hasiči zatím zjišťují. „Dá se předpokládat, že oheň skutečně vznikl od stromu, do něhož ve středu v podvečer uhodil blesk. Našli jsme jeho torzo," řekl ve čtvrtek odpoledne Roman Žemlička.

Na místě požáru zůstala jednotka dobrovolných hasičů. Členové místního sboru dohašovali zbytky ohně.