V troskách domku, který oheň zcela pohltil, poté záchranáři objevili torzo lidského těla. Tragický požár nyní vyšetřují hasiči i policisté.

Hlášení o ohni přijali hasiči na tísňovou linku třináct minut před pátou hodinou ranní. „Už z oznámení bylo zřejmé, že se jedná o rozsáhlý požár. To se potvrdilo po příjezdu na místo, kdy už byla chata celá v plamenech a hořel také blízký les,“ vylíčil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že samotný dojezd na místo komplikovala hasičům hustá mlha.

Jako první byli u stavení dobrovolní hasiči z Valašské Bystřice. Ty posílili profesionálové z Valašského Meziříčí, městští hasiči z Rožnova pod Radhoštěm a také dobrovolníci z Bystřičky a Zašové.

Hašení nebylo jednoduché. „V objektu vybuchovaly plynové tlakové lahve. Výšlehy hořícího plynu dále rozšiřovaly požár do okolí a na stromy,“ popsal Mitáček.

Kvůli explozím nemohli hasiči do hořící chaty vstoupit hned, proto nejprve soustředili síly na zabránění šíření požáru v lese. Postupně se jim požár v porostu podařilo zastavit.

Po dojezdu dalších cisteren se záchranáři zaměřili také na velký požár samotné chaty. Bylo třeba využít i náhradní přírodní vodní zdroj, který byl nedaleko. Hasiči z něj získávali vodu přes plovoucí čerpadla a kyvadlově ji dováželi k chatě.

Asi po půl hodině intenzivního hašení se podařilo plameny zkrotit a za další hodinu zcela zlikvidovat. „Při dohašování a prohledávání zničené chaty pak nalezli hasiči torzo lidského těla,“ doplnil Mitáček.

Na místo proto vyjeli rožnovští policisté a také kompletní kriminalistický výjezd. Kriminalisté místo ohledali a pořídili fotodokumentaci. „Zjistili, že v chatě sezónně přebýval starší muž z Ostravy. Jestli se však skutečně jedná o tohoto muže, je otázkou dalšího vyšetřování,“ uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Příčinu úmrtí neznámého a zjištění jeho totožnosti má napomoci nařízená soudní pitva a taktéž analýza DNA. „Na místo požáru jsme povolali také specialistu se služebním psem cvičeným na vyhledávání těkavých látek,“ doplnila Javorková.

Objasňování příčin požáru prozatím neskončilo. Podle mluvčího hasičů Ivo Mitáčka do Valašské Bystřice dorazili vyšetřovatelé ze Zlína i Valašského Meziříčí. Jako příčinu požáru postupně vyloučili možnost technické závady například na elektroinstalaci.

S největší pravděpodobností tak začalo hořet vinou nedbalosti člověka, jehož tělo hasiči v troskách objevili. Vyloučeno ale není ani cizí zavinění. Požárem způsobená škoda dosáhla zhruba dvou set padesáti tisíc.